To je u utorak objavilo državno povereništvo koje je proučilo više od trista slučajeva u tom razdoblju.
"Državno povereništvo za istraživanje pedofilije proučava sto (od ukupno 345) slučajeva u kojima su sveštenici navedeni kao polni zlostavljači dece mlađe od 15 godina", navodi se u prvom izveštaju predstavljenom medijima.
Državnom tužilaštvu su predali 55 zahteva za istragu od kojih se 36 odnosi na neprijavljivanje slučajeva pedofilije nadležnim vlastima.
U 35 odsto slučajeva počinioci su članovi porodice žrtve, dodaje povereništvo.
Ovo telo osnovano je 2019. godine i daje u izveštaju niz zakonodavnih preporuka kako bi se ubrzali postupci i još više zaštitile žrtve pedofilije.
Ujedno ističe da, uprkos zahtevima, nije od katoličke crkve primilo dokumentaciju o slučajevima pedofilije.
"Više puta smo dobili uveravanja o spremnosti na saradnju (crkve) i to pohvaljujemo, ali još nismo videli da su se ta uveravanja ostvarila", rekao je novinarima predsednik povereništva Blazej Kmiecijak.
Katolička crkva u Poljskoj je krajem juna, u svom izveštaju, navela da je od 2018. primila stotine novih tužbi za seksualno zlostavljanje maloletnika za koje su odgovorni sveštenici. Od jula 2018. do kraja prošle godine u crkvi je prijavljeno 368 slučajeva seksualnog zlostavljanja počinjenog od 1958. do prošle godine, navodi se njenom izveštaju.
Crkva ocenjuje da se 39 odsto tužbi pokazalo osnovanim. Istraga se nastavlja o nešto manje od 51 odsto ostalih slučajeva, a 10 odsto tužbi je odbijeno zbog nedovoljne verodostojnosti.
Sveta Stolica je od prošle godine sankcionisala osmoricu poljskih biskupa zbog toga što su prikrivali svešteničku pedofiliju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
hmm
Dawkins
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar