![Srpska državljanka u Avganistanu: Bezbedna sam, za sada, ali svi smo zatvoreni Srpska državljanka u Avganistanu: Bezbedna sam, za sada, ali svi smo zatvoreni](/application//images/021-default.jpg)
Šta podrazumeva šerijatski zakon?
Talibani su se prvi put nakon osvajanja Avganistana obratili javnosti na konferenciji za novinare u Kabulu.
Njihov portparol Zabihulah Mudžahid osvrnuo se na prava žena i kazao "kako će one imati sva prava u okviru šerijata", prenosi Euronews Srbija.
"Garantujemo sva prava žena u sklopu šerijatskog zakona. Žene mogu da rade u obrazovanju i zdravstvu. Ako je međunarodna zajednica zabrinuta, neka znaju da će naše žene imati sva prava u okviru šerijata. Naše žene su muslimanke i moraju poštovati šerijatski zakon", rekao je portparol.
Postavlja se pitanje šta je uopšte šerijatski zakon, šta on garantuje ženama, ali kakva su i prava muslimana uopšte.
Na primer, tokom prethodne talibanske vlasti u Avganistanu, između 1996. i 2001, žene su morale da budu u svojim kućama i nisu smele da ih napuštaju osim u pratnji muškarca.
Šta je šerijatski zakon?
Šerijatsko pravo je islamski pravni sistem koji deluje i kao temeljni verski moralni kodeks islama i kao pravila koja se primenjuju na sva područja života; uključujući verske obaveze, svakodnevne rutine i lična uverenja.
Uglavnom se oslanja na učenje iz Kurana i Sune (učenje i praksa Muhameda), ali se takođe temelji i na idžmi (konsenzusu muslimanskih naučnika oko neke stavke u šerijatskom zakonu) i kijasu (rešenju koja su na osnovu analogije izveli islamski pravnici).
Sve radnje su kategorizovane kao obvezne, preporučene, dopuštene ili nedozvoljene. Način na koji se primenjuje šerijatski zakon unutar društva razlikuje se među muslimanskim državama.
Zločini se dele u tri kategorije: najmanje teški (tazir), za koje kazna zavisi od odluke Suda, oni za koje se počinitelji kažnjavaju istim onim što je pretrpela njihova žrtva i najteži prekršaji (hudud) koji se smatraju zločinima protiv Boga.
Preljuba, lažna optužba za nezakonit polni odnos, konzumiranje alkohola, krađa i pljačka spadaju u najteže prekršaje, što znači da se počinitelji mogu bičevati, kamenovati, proterati ili pogubiti. Za takve zločine predviđena kazna uključuje i amputaciju dela tela.
Talibani slede ekstremnu verziju šerijata u kojoj se praktikuju javna pogubljenja i amputacije delova tela, zabranu slušanja muzike, gledanja televizije i premlaćivanje muškaraca koji se nisu molili pet puta dnevno ili su brijali bradu.
Za dela protiv druge osobe, od ubistva do napada, kažnjava se odmazdom, pri čemu se prema počinitelju postupa isto kao i prema žrtvi, stoji u enciklopediji Britanika. Ova vrsta kaznenog dela smatra se građanskim prekršajem, a ne kriminalom u tehničkom smislu, budući da država nema pravo da pokrene kazneni postupak, već samo žrtva ili porodica žrtve.
Za nekolicinu konkretnih zločina kazna zna da bude fiksna: smrt za napuštanje islama, amputacija ruke za krađu, te šake i noge za razbojništvo, smrt kamenovanjem za vanbračne seksualne odnose kada je počinitelj oženjen, 100 udaraca bičem kad je počinitelj neoženjen i 80 udaraca bičem za nedokazanu optužbu o nečednosti i za konzumiranje alkohola.
U kojim zemljama se sprovodi?
Koliko se strogo tumači i poštuje šerijatsko pravo, delomično ili u celosti, razlikuje se od zemlje do zemlje i zavisi od nadležne vlade. Neke zemlje su odlučile da usvoje nekoliko aspekata šerijatskog prava u kombinaciji sa sistemima evropskog stila, dok ga druge, uključujući Saudijsku Arabiju, Katar i Iran, mnogo radikalnije slede, piše INews.
Iako mnoge zemlje u Africi slede aspekte šerijatskog prava, uključujući Nigeriju, Keniju i Etiopiju, Sudan je prestao da ga koristi 2020. kada je službeno postao sekularna država i okončao 30 godina islamskog prava.
Zemlje u kojima se primjenjuje neka verzija šerijatskog prava su: Avganistan, Bahrein, Bruneji, Egipat, Indonezija, Iran, Irak, Malezija, Maldivi, Mauritanija, Nigerija, Pakistan, Katar, Saudijska Arabij, Ujedinjeni Arapski Emirati i Jemen.
Šerijatski zakon i prava žena
Talibani su ranije ove godine rekli da žele "pravi islamski sistem" u Avganistanu koji bi odredio prava žena i manjina, u skladu s kulturnim tradicijama i verskim pravilima.
Žene su tokom prošle talibanske vlasti morale da nose burke i nisu smele da koriste usluge zdravstvene zaštite koju je vodio muškarac, dok devojčice nisu išle u školu.
Temelj tradicionalnog islamskog zakona o prodičnim odnosima je patrijarhalne prirode. Očevi imaju pravo da sklope brak svojim ćerkama, bile one maloletne ili punoletne, ali se pravnici slažu da odrasla žena koja više nije nevina mora dati svoj izričit pristanak na brak.
Pitanje ima li ćerka devica pravo na prigovor na brak ugovoren od strane oca, predmet je rasprave među islamskim pravnicima. Neki smatraju da se njen prigovor treba uzeti u obzir, ali da on nije obvezujući, dok drugi smatraju da takav prigovor isključuje brak.
Porodični zakon
U tradicionalnom islamskom porodičnom pravu, muževi imaju pravo na poligamiju i mogu biti u zakonitom braku s najviše četiri žene. Muž je tokom braka dužan da brine o ženi i izdržava je, pod uslovom da mu je ona poslušna. Žena koja odbija dominaciju muža i koja napusti dom bez opravdanog razloga gubi svoje pravo na uzdržavanje.
Razvod braka može se postići zajedničkim dogovorom supružnika. Međutim, samo muž ima moć jednostrano raskinuti brak iz razloga odricanja. Ovde se radi o izvanparničnom postupku; odnosno muž može samovoljno da se odrekne svoje žene i za to ne odgovara nadzoru suda ili bilo kojem drugom službenom telu.
Kao i svaki pravni sistem, šerijat je složen i njegova praksa se u potpunosti oslanja na kvalitet i obuku stručnjaka, navodi BBC.
Islamski pravnici izdaju smernice i presude. Smernice koje se smatraju formalnopravnim rešenjima zovu se fetve.
Postoji pet različitih škola šerijatskog prava, a doktrine se razlikuju po tome koliko se doslovno tumače tekstovi iz kojih proizlazi šerijatsko pravo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
FOTO, VIDEO Eksplozija u tržnom centru na Tajvanu: Četvoro mrtvih, 24 povređenih
13.02.2025.•
0
Najmanje četiri osobe su poginule i 24 ih je povređeno danas u eksploziji u tržnom centru na Tajvanu, saopštila je vatrogasna služba.
Počinje dvodnevna proslava Dana državnosti Srbije i Republike Srpske: Vučić ide kod Dodika
13.02.2025.•
13
Republika Srpska i Srbija ove godine prvi put zajedno obeležavaju Sretenje - Dan državnosti Srbije i Dan državnosti Srpske, koje će početi danas u Banjaluci svečanom akademijom.
Nova tužba protiv Kevina Spejsija za seksualno zlostavljanje
13.02.2025.•
0
Američki oskarovac Kevin Spejsi suočava se u Velikoj Britaniji sa još jednom tužbom za seksualno zlostavljanje.
Bivši vlasnik Intera prevarantima koji su koristili AI dao milion evra
13.02.2025.•
0
Italijanska policija pronašla je i konfiskovala skoro milion evra koje je italijanski biznismen i bivši vlasnik fudbalskog kluba Inter iz Milana Masimo Morati prebacio na račun u stranoj banci.
Konstantin Tasulas izabran za predsednika Grčke
12.02.2025.•
0
Grčki parlament izabrao je danas Konstantina Tasulasa, vodeću ličnost vladajuće konzervativne partije Nova demokratija (ND), za predsednika Grčke, funkciju koja je uglavnom ceremonijalna.
Ministri EU: Nema odluke o Ukrajini bez Kijeva i Evropljana
12.02.2025.•
1
Šefovi španske, nemačke i francuske diplomatije naveli su da se nijedna odluka o Ukrajini ne može doneti bez Kijeva i bez učešća Evropljana.
Hrvatsko novinarsko društvo: Huškačka kampanja srpskih provladinih medija protiv hrvatskog novinara
12.02.2025.•
1
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) je osudilo huškačku kampanju pojedinih provladinih medija u Srbiji protiv hrvatskog novinara Tomislava Kukeca koji je izveštavao o studentskim protestima u Srbiji.
Srbija se nije uskladila sa odlukama EU povodom Ukrajine i sajber napada
12.02.2025.•
0
Srbija je ponovo jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa dve nove odluke EU - o Ukrajini i sajber napadima na EU.
Tramp: Razgovarao sam sa Putinom, dogovorili smo se da počnemo pregovore o ratu u Ukrajini
12.02.2025.•
2
Predsednik SAD Donald Tramp rekao je danas da su se on i predsednik Rusije Vladimir Putin dogovorili da "počnu pregovore o okončanja rata u Ukrajini".
U Rusiji 139 ribara spaseno sa ledene sante, neki odbili zbog dobrog ulova
12.02.2025.•
1
Spasioci ruskog Ministarstva za vanredne situacije evakuisali su sve ribare koji su se nasukali na plutajućoj ledenoj santi u Ohotskom moru u Sahalinskoj oblasti.
Zelenski spreman da razmeni teritorije sa Rusijom, ali ne zna još koje
12.02.2025.•
9
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je spreman za "razmenu teritorija" sa Rusijom, u okviru mogućih mirovnih pregovora pod okriljem Sjedinjenih Američkih Država.
Severna Makedonija ograničava trgovačke marže zbog visokih cena
12.02.2025.•
3
Vlada Severne Makedonije odlučila je da maržu na osnovne prehrambene proizvode, deterdžente i hranu za bebe ograniči na po 10 odsto u maloprodaji i u veleprodaji.
Toskana prva u Italiji legalizovala asistirano samoubistvo
12.02.2025.•
0
Regionalni savet Toskane usvojio je zakon o asistiranom samoubistvu.
Otkrivena nova dokumenta o ubistvu Kenedija: FBI u posedu 14.000 stranica
11.02.2025.•
0
Novi tajni spisi obuhvataju 14.000 stranica koje je FBI pronašao u reviziji pokrenutoj izvršnom naredbom predsednika SAD Donalda Trampa od 23. januara.
UN: Više od 53 milijarde dolara potrebno za obnovu Gaze
11.02.2025.•
0
Za oporavak i rekonstrukciju Gaze razorenu nakon više od godinu dana rata biće potrebno više od 53 milijarde dolara, uključujući 20 milijardi dolara u prve tri godine, procenile su UN.
Zemljotres jačine 5 stepeni pogodio Hrvatsku
11.02.2025.•
1
Zemljotres jačine 5 stepeni Rihterove skale pogodio je danas Hrvatsku, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra.
U Italiji uhapšen 181 član Koza nostre
11.02.2025.•
6
U velikoj operaciji protiv pripadnika mafije u okrugu Palermo uhapšena je 181 osoba, uključujući vođe i iznuđivače iz raznih mafijaških grupa.
VIDEO Avion pevača benda "Mötley Crüe" sudario se sa drugom letelicom: Jedna osoba mrtva
11.02.2025.•
0
Jedna osoba je poginula, a nekoliko je povređeno kada se privatni avion pevača benda "Mötley Crüe" Vinsa Nila sudario sa drugim avionom na aerodromu u Skotsdejlu u Arizoni.
Google Maps pored naziva "Meksički zaliv" na mape dodao i "Američki zaliv"
11.02.2025.•
2
Google Maps je za američke korisnike preimenovao Meksički zaliv u Američki nakon što je američka vlada jednostrano donela takvu odluku.
Tramp pomilovao Roda Blagojevića
11.02.2025.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp pomilovao je bivšeg guvernera Ilinoisa Roda Blagojevića, nekadašnjeg demokratu, koji je osuđen za korupciju.
Transrodnim osobama biće zabranjeno da služe vojsku u SAD
11.02.2025.•
1
Američka vojska više neće primati transrodne osobe i prestaća da pomaže u procedurama promene pola svojih pripadnika, stoji u dopisu koji je ministar odbrane Pete Hegset predao sudu.
Komentari 24
Dušica
Podbarac
Što se tiče ne-muslimana u islamskim zemljama, po pravilu šerijatski zakoni nisu obavezujući za njih, mada imaju pravo da traž pravdu i pred islamskim sudovima. Ne-muslimani, za uzvrat su obavezni da plaćaju godišnji porez zvani "Džizija" (Jizya = namet).
Ali! Za sve stanovnike "viši" ) običaji i pravila koji proističu iz Kurana ili Hadita, jesu obavezujuči, bez obzira na vereisposvet - npr. Bogohuljenje, koje se po pravilu kažnjava smrću... itd.
Sve u svemu, za razliku od ostalih religija - Islam jeste "zajednica vernika", pa time je i društvena organizacija (npr. država i zakoni) podređena religiji.
Drugim rečima, nema inkluzije i kohabitacije religija.
Tolko.
nebitna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar