CNN: Talibani sede na 1.000 milijardi dolara vrednom rudnom bogatstvu
Bezbednosni stručnjaci se pitaju šta će se dogoditi sa ogromnim neiskorišćenim rudnim bogatstvom Avganistana, nakon što su Talibani preuzeli kontrolu.
Avganistan je jedna od najsiromašnijih nacija na svetu. Međutim, američki vojni zvaničnici i geolozi su 2010. godine otkrili da zemlja, koja se nalazi na raskrsnici centralne i južne Azije, "sedi" na nalazištima minerala vrednim skoro 1.000 milijardi dolara, što bi moglo dramatično da promeni njene ekonomske izglede, prenosi CNN.
Zalihe minerala poput gvožđa, bakra i zlata raštrkane su po provincijama. Tu su i minerali retke zemlje i, možda najvažnije, ono što bi moglo biti jedno od najvećih svetskih nalazišta litijuma - bitne komponente za punjive baterije i druge tehnologije od vitalnog značaja za rešavanje klimatske krize.
"Avganistan je svakako jedan od regiona najbogatijih tradicionalnim plemenitim metalima, ali i metalima potrebnim za ekonomiju u razvoju 21. veka", rekao je Rod Šonover, naučnik i stručnjak za bezbednost koji je osnovao grupu "Ekolodžikal fjučers grup".
Bezbednosni izazovi, nedostatak infrastrukture i ozbiljne suše sprečili su eksploataciju najvrednijih minerala u prošlosti, što se, kako ocenjuje CNN, verovatno neće uskoro promeniti ni pod kontrolom talibana.
Ipak, postoji interesovanje zemalja, uključujući Kinu, Pakistan i Indiju, koje bi mogle pokušati da se angažuju uprkos haosu.
Čak i pre nego što je američki predsednik Džozef Bajden najavio da će povući američke trupe iz Avganistana, postavljajući tako preduslove za povratak talibanske kontrole, ekonomski izgledi te zemlje bili su slabi.
Procenjuje se da je do 2020. godine, oko 90 odsto Avganistanaca živelo ispod nivoa siromaštva, dok je Svetska banka, u svom poslednjem izveštaju o toj zemlji, objavila da je ta ekonomija i dalje krhka i zavisna od pomoći.
"Razvoj i diverzifikacija privatnog sektora ograničeni su nesigurnošću, političkom nestabilnošću, slabim institucijama, neadekvatnom infrastrukturom, široko rasprostranjenom korupcijom i teškim poslovnim okruženjem", navodi se u izveštaju Svetske banke iz marta.
Mnoge zemlje sa slabim vladama pate od takozvanog "prokletstva resursa", u kojem napori za iskorišćavanje prirodnih resursa ne donose koristi lokalnom stanovništvu i domaćoj ekonomiji. Uprkos tome, otkrića o rudnom bogatstvu Avganistana, koja su zasnovana na ranijim istraživanjima koje je sproveo Sovjetski Savez, ponudila su velika obećanja.
Potražnja za metalima kao što su litijum i kobalt, kao i elementima retke zemlje, poput neodima, sve je veća jer mnoge zemlje nastoje da pređu na električne automobile i druge čiste tehnologije kako bi smanjile emisiju ugljenika.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) saopštila je u maju da se globalne zalihe litijuma, bakra, nikla, kobalta i elemenata retke zemlje moraju drastično povećati ili svet neće uspeti u svom pokušaju da se izbori sa klimatskom krizom.
Tri zemlje - Kina, Demokratska Republika Kongo i Australija - trenutno čine 75 odsto globalne proizvodnje litijuma, kobalta i metala retke zemlje. Prosečan električni automobil zahteva šest puta više minerala od konvencionalnog automobila, prema IEA.
Litijum, nikl i kobalt su ključni za baterije. Elektroenergetske mreže takođe zahtevaju ogromne količine bakra i aluminijuma, dok se elementi retke zemlje koriste u magnetima potrebnim za rad vetroturbina.
Američka vlada je navodno procenila da bi se nalazišta litijuma u Avganistanu mogla meriti sa onima u Boliviji, gde se nalaze najveće svetske poznate rezerve.
"Da je Avganistan imao nekoliko godina mira, što bi dozvolilo razvoj njegovih mineralnih resursa, u roku od jedne decenije je mogao postati jedna od najbogatijih zemalja na tom području", rekao je Mirzad iz američkog Geološkog zavoda za magazin "Science" 2010. godine.
Međutim, taj mir nikada nije stigao, a većina rudnog bogatstva Avganistana ostala je u zemlji, rekao je Mosin Kan, viši saradnik u Atlantskom savetu i bivši direktor Međunarodnog monetarnog fonda za Bliski istok i centralnu Aziju.
Iako je bilo eksploatacije zlata, bakra i gvožđa, eksploatacija litijuma i minerala retkih zemalja zahteva mnogo veća ulaganja i tehničko znanje, kao i vreme. IEA procenjuje da je u proseku potrebno 16 godina od otkrića nalažišta da bi rudnik započeo proizvodnju.
Trenutno, minerali u Avganistanu generišu samo milijardu dolara prihoda, rekao je Kan, procenjujući da se 30-40 odsto gubi zbog korupcije.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
"Zamrznut" izbor novih evropskih komesara zbog sukoba dve najjače političke frakcije u EP
15.11.2024.•
0
Briselski mediji prenose da je izbor kandidata za komesare "zamrzut" nakon sukoba Evropske narodne partije i socijalista i demokrata, što bi moglo da odloži datum početka rada nove Evropske komisije.
Medicinari u Hrvatskoj prekinuli štrajk, ministri obećavaju rešenje ali za četiri meseca
15.11.2024.•
0
Predsednik sindikata "Zajedno" Krunoslav Kušec izjavio je da se posle četiri dana prekida štrajk dela medicinskog osoblja u Hrvatskoj a posle obećanja Vlade da će njihove probleme rešavati do marta.
Izraelske vlasti poslale u Gazu krv za transfuziju, ali pristup pomoći gotovo nemoguć
15.11.2024.•
0
Izraelske vlasti su danas saopštile da su zalihe krvi za transfuziju prevezene u Gazu da se olakšaju patnje na toj palestinskoj teritoriji.
U Belorusiji hapse članove porodica političkih zatvorenika uoči predsedničkih izbora
15.11.2024.•
2
Vlasti Belorusije pritvorile su više od 100 članova porodica političkih zatvorenika u novom talasu hapšenja uoči predsedničkih izbora, zakazanih za januar.
Šolc razgovarao telefonom sa Putinom, prvi put u poslednje dve godine
15.11.2024.•
2
Nemački kancelar Olaf Šolc razgovorao je danas telefonom sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o ratu u Ukrajini, prvi put u poslednje dve godine, saopštila je Vlada Nemačke.
Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?
15.11.2024.•
7
Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.
Zemljotres magnitude 6,6 na istočnoj obali Papue Nove Gvineje
15.11.2024.•
0
Zemljotres magnitude 6,6 pogodio je jutros istočnu obalu Papue Nove Gvineje, saopštio je američki geološki institut.
Republikanci osvojili većinu i u donjem domu Kongresa
14.11.2024.•
2
Republikanska stranka osvojila je apsolutnu većinu i u donjem domu Kongresa SAD, posle preuzimanja Senata i pobede na predsedničkim izborima.
Francusko tužilaštvo traži pet godina zatvora za Marin Le Pen zbog zloupotrebe javnog novca
14.11.2024.•
0
Francusko tužilaštvo traži pet godina zatvora za desničarku Marin Le Pen jer tvrdi da je u Nacionalnom frontu trošila javni novac za zapošljavanje asistenata u EP koji su u stvari radili za stranku.
VIDEO: Tadž Mahal se ne vidi od smoga
14.11.2024.•
0
Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.
Japan odlučio: Nema ukidanja smrtne kazne
14.11.2024.•
0
Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.
Muškarac se razneo ispred Vrhovnog suda Brazila
14.11.2024.•
0
Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.
Dodik optužio glavnog tužioca BiH da stoji iza podizanja optužnice protiv njega
13.11.2024.•
7
Predsednik RS Milorad Dodik optužio je danas glavnog tužioca BiH Milanka Kajganića da po političkom nalogu iz Sarajeva i od međunarodnog faktora u BiH, stoji iza podizanja optužnice protiv njega.
Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući
13.11.2024.•
0
Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.
Obešen Iranac koji je silovao 200 žena
13.11.2024.•
0
Iranac Mohamad Ali Salamat, koji je osuđen za silovanje oko 200 žena u poslednje dve decenije, javno je pogubljen.
Masku ipak funkcija u Trampovoj administraciji: Vodiće Ministarstvo za efikasnost vlade
13.11.2024.•
11
Izvršni direktor Tesle i platforme Iks Ilon Mask i bivši republikanski kandidat za predsednika SAD Vivek Ramasvami vodiće Ministarstvo za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa.
Doktorki u Rusiji pet godina zatvora: Pacijentkinja tvrdila da je kritikovala rusku vojsku
13.11.2024.•
14
Ruski sud osudio je na pet godina zatvora lekarku pedijatra iz Moskve koju je majka jednog od njenih pacijenata optužila da je kritikovala ruski napad na Ukrajinu prilikom jednog pregleda.
Rusija izdala poternicu za sudijom Međunarodnog krivičnog suda
12.11.2024.•
8
Moskovski sud izdao je nalog za hapšenje sudije Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Hajkela Ben Mahfuda pod optužbom za "nezakonito zatvaranje", prenosi danas Radio slobodna Evropa.
Preminuo slikar Frenk Auerbah
12.11.2024.•
0
Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih umetnika 20. veka, umro je u 93. godini.
Kinez uleteo automobilom među vežbače i ubio najmanje 35 njih, a još 43 povredio
12.11.2024.•
4
Kineska policija saopštila je da je 35 osoba poginulo, a još 43 povređeno kada je 62-godišnji vozač namerno naleteo automobilom među ljude koji su vežbali u sportskom centru u kineskom gradu Džuhaju.
Prevremeni parlamentarni izbori u Nemačkoj 23. februara
12.11.2024.•
1
Socijaldemokratska stranka Nemačke (SPD) i Demohrišćanska unija CDU/CSU dogovorile su se oko datuma prevremenih parlamentarnih izbora koji bi trebalo da se održe 23. februara sledeće godine.
Komentari 3
L
Ana
Mirko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar