Pogubne posledice posebno su izražene na ostrvu Evija gde je uništeno više od 50.000 hektara zemlje, većinom borove šume.
Oko 65 odsto ukupne proizvodnje šumskog meda u Grčkoj otpadalo je na Eviju.
- Uništenje stare borove šume predstavlja ogroman gubitak za grčke pčelare i to će tako biti narednih 30 godina - rekao je Vasilis Duras, predsednik Grčkog udruženja pčelara.
On je naveo da su potrebne najmanje tri decenije da se šuma vrati u prvobitno stanje.
Eksperti predviđaju gubitak od oko 5.000 tona meda godišnje i zatražili su podršku države za pčelare.
- Pčele nam puno više daju putem oprašivanja u poljoprivrednoj proizvodnji i biodiverzitetu nego što daju pčelarima kroz med - rekao je Duras.
U susednoj Turskoj, u požarima u provinciji Mugla, praktično je uništeno oko 80 odsto proizvodnje meda.
Dogan Kantardži, profesor ekologije sa Univerziteta u Istanbulu rekao je da je potrebno do 25 godina da novozasađena borova šuma bude odgovarajuća za novu proizvodnju meda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar