Ed Asner je pre svega poznat po ulozi izmišljenog tv novinara Lua Granta i ulozi u sitkomu "The Mary Tyler Moore Show", a mlađoj publici najpoznatiji kao glas starog Karla Frederiksena u Piksarovom animiranom filmu "Up" iz 2009.
Za svoje televizijske uloge je osvojio čak sedam Emija, najviše među svojim muškim kolegama, piše BBC.
Asner je rođen i odrastao u Kanzas Sitiju u porodici jevrejskih imigranata, a glumom je počeo da se bavi u pozorištu još kao školarac.
Godine 1955. debitovao je na Brodveju sa Džekom Lemonom u filmu "Face of A Hero".
Od prve uloge 1957. pa do poslednje gostujuće uloge u serijama Moderna porodica i Briarpatch iz 2020. glumio je i u nizu filmova, ali TV uloge su najviše obeležile njegovu karijeru.
Jedna od filmskih uloga je i Deda Mraz u filmu Vila Ferela "Vilenjak" iz 2003. godine.
Uz dva Emija za uloge u mini-serijama, za ulogu u Bogatašu i siromahu i onu u Korenima, seriji u kojoj je igrao kapetana broda za prevoz robova, pet Emija je osvojio za ulogu Lua Granta, kog je najpre glumio u komičnoj seriji "The Mary Tyler Moore Show" od 1970. do 1977.
Uloga Lua Granta, razdražljivog urednika izmišljenog Los Anđeles Tribune, donela mu je i dva od pet osvojenih Zlatnih globusa.
Tokom svoje glumačke karijere, Asner je bio otvoreni pobornik brojnih humanitarnih i političkih pitanja i zalagao se za prava životinja. Bio je predsednik Udruženja filmskih glumaca od 1981. do 1985, a prošle godine se kao bivši čelnik SAG oštro usprotivio planiranom spajanju dva glumačka sindikata - SAG-a i AFTRA.
U Kuću slavnih Akademije televizijskih umetnosti i nauka primljen je 1996. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar