Savet bezbednosti poziva na pregovore Beograda i Prištine
Savet bezbednosti UN, kojem je prisustvovao i predstavnik Unmika, na zatvorenim konsultacijama ocenio je da je dijalog Beograda i Prištine jedino rešenje za sadašnje probleme na Kosovu.
Nakon sednice Saveta, na kojoj nije bilo dozvoljeno prisustvo šefu srpske diplomatije Vuku Jeremiću, predsedavajući ambasador Nemačke Peter Vitig pozvao je Beograd i Prištinu da se vrate pregovorima. "Konflikt treba rešavati u okviru dijaloga koji se vodi pod okriljem EU, jer je to najpogodniji način za rešavanje pitanja koja su izazvala nasilje. Zato i treba obe strane vratiti dijalogu", izjavio je Vitig i dodao da to treba uraditi u saradnji s međunarodnim prisustvom na terenu, pre svega sa Kforom i Euleksom.
Vitig je rekao i da je njegova vlada veoma zabrinuta zbog nasilja koje se desilo na Kosovu, o čemu je na konsultacijama u Savetu bezbednosti govorio i predstavnik Unmika Robert Sorensen. Oštro osuđujući nasilje Sorensen se takođe založio za dijalog dve strane zasnovan na međusobnom poštovanju kao "jedini put koji vodi napred".
On je dodao i da je Unmik spreman da pomogne u naporima da se situacija smiri i pozvao obe strane da sarađuju s Kforom i Euleksom na uspostavljanju reda i rešavanju problema.
Za mirno rešavanje problema dijalogom založila se i visoka predstavnica UN za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Najavljujući skori dolazak specijalnog predstavnika i posrednika u dijalogu Beograda i Prištine Roberta Kupera u Beograd, ona je izjavila da su u toku konsultacije Kupera, Euleksa i Kfora kako bi se našao izlaz iz nastale situacije i zastoja u pregovorima dve strane.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar