Građani Nemačke danas biraju novi parlament i političko usmerenje nakon Angele Merkel

Građani Nemačke danas biraju novi saziv parlamenta, čime posredno odlučuju i o nasledniku kancelarke Angele Merkel i smeru kojim će se zemlja kretati.
Glavna borba vodi se između konzervativnog bloka Angele Merkel, socijaldemokrata i opozicione stranke Zeleni.
 
Konzervativna koalicija, koju čine Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i Hrišćansko-socijalna unija (CSU), bori se da izbegne poraz od Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD), prvi od 2002. godine. Te tri stranke sada čine veliku crno-crvenu koaliciju.
 
Najnovije ankete ukazuju na tesnu trku demohrišćanskog bloka CDU-CSU i socijaldemokrata, kojima daju blagu prednost, dok su Zeleni na trećem mestu.
 
Očekuje se da u Bundestag uđu i partije koje su i do sada imale poslanike, liberalna Slobodna demokratska stranka (FDP), ekstremno desna Alternativa za Nemačku (AfD) i Levica, koja je na krajnje levim pozicijama.
 
CDU, aktivna u celoj zemlji sa izuzetkom Bavarske, i CSU, koja deluje samo u Bavarskoj, istakle su kao kandidata za kancelara Armina Lašeta, guvernera najmnogoljudnije nemačke pokrajine Severna Rajna-Vestfalija.
 
Socijaldemokrate su se odlučile za dosadašnjeg vicekancelara i ministra finansija Olafa Šolca, a kandidatkinja Zelenih je kopredsednica stranke Analena Berbok.
 
Rejting Šolca je rastao poslednjih nedelja, uz pad podrške njegovim rivalima, predsedniku CDU Lašetu i Analeni Berbok. Šolca su građani proglasili i pobednikom sve tri televizijske debate kandidata za kancelara.
 
Ankete pokazuju da nijedna stranka neće dobiti 30 odsto glasova, što bi bio rekordno slab rezultat prvoplasirane partije u Nemačkoj. Pobednička partija do sada je najmanje glasova dobila 1949. godine, kada je CDU osvojila 31 odsto.
 
Takav ishod će gotovo izvesno dovesti do dugih pregovora o novoj vladajućoj koaliciji.
 
Osvajanje prvog mesta bio bi veliki podsticaj za socijaldemokrate, koje su dale tri od osam posleratnih kancelara, ali su u 12 od poslednjih 16 godina bile slabiji partner u vladama Angele Merkel.
 
Broj mogućih koalicija je velik. Ukoliko ne bude ponovo formirana velika koalicija CDU-CSU i SPD, što u ovom trenutku obe strane isključuju, analitičari ukazuju da su realne tri opcije.
 
Prva je takozvana "semafor koalicija" SPD, Zelenih i FDP, kod koje glavnu prepreku predstavlja to što liberali preferiraju ulazak u vlast sa ideološki bližim demohrišćanima.
 
Savez koji mnogi smatraju najvećom šansom Armina Lašeta da se domogne funkcije kancelara bila bi koalicija CDU-CSU sa Zelenima i liberalima. Za tu "Jamajka koaliciju", prozvanu tako zbog partijskih boja crno-zeleno-žuto, najveća prepreka je jaz između demohrišćana i Zelenih u budžetskoj i finansijskoj politici.
 
U obzir dolazi i crveno-zeleno-crvena koalicija SPD, Zelenih i Levice, ali su za nju ključna prepreka ozbiljne razlike u pogledu nemačke spoljne politike, pošto se Levica zalaže za okončanje svih misija nemačke vojske u inostranstvu i za raspuštanje NATO-a.
 
Olaf Šolc je u više navrata naglasio da bilo kakvo učešće u vladi čija bi okosnica bile socijaldemokrate, podrazumeva privrženost NATO-u i vrednostima EU.
 
Vodeće stranke iznose različite stavove u pogledu ekonomije i klimatskih promena.
 
Dok Lašet insistira da ne treba da bude povećanja poreza u vreme oporavka od pandemije korona virusa, Šolc i Berbok se zalažu za povećanje poreza najbogatijim Nemcima, kao i minimalne zarade.
 
Kad je reč o borbi protiv klimatskih promena, konzervativci polažu nade u tehnološka rešenja i tržišni pristup, dok Zeleni žele da znatno povećaju cene ugljenika i da okončaju upotrebu uglja ranije nego što je planirano. Socijaldemokrate ističu potrebu zaštite radnih mesta dok najveća evropska ekonomija prelazi na energiju koja je u većoj meri zelena, navodi Asošiejted pres.
 
Merkel, koja je i dalje veoma popularna u Nemačkoj, objavila je 2018. godine da se neće kandidovati za peti kancelarski mandat, usled čega su današnji izbori prvi u posleratnoj Nemačkoj na kojima se aktuelni kancelar ne bori za reizbor.
 
Odlazeća kancelarka nije samo jedina žena, već je i najmlađa osoba koja je preuzela tu funkciju, pošto je 22. novembra 2005. imala 51 godinu. Ona je 16 godina kancelarka, a duge mandate na čelu vlade imala su još dva nekadašnja lidera CDU, Helmut Kol (1982–1998) i Konrad Adenauer (1949–1963).
 
Na izborima učestvuje 47 stranaka, što je rekord od ujedinjenja dve Nemačke 1990. godine, ali šanse za ulazak u parlament ima mali broj njih.
 
Pravo glasa ima 60,4 od 83 miliona stanovnika Nemačke.
 
Na prethodne parlamentarne izbore, 2017. godine, izašlo je 76,2 odsto gradjana Nemačke s pravom glasa. Rekordna izlaznost na izborima bila je 91,1 odsto, 1972. godine, u tadašnjoj Zapadnoj Nemačkoj. Najmanji odziv birača zabeležen je 2009. godine, 70,8 odsto.
 
Birači mogu da glasaju na biračkom mestu ili poštom. Udeo gradjana koji glasaju putem pošte u stalnom je porastu i iznosio je 28,6 odsto 2017. godine. Zbog pandemije korona virusa, sada se očekuje novi rekord.
 
Odmah nakon zatvaranja biračkih mesta u 18.00, biće objavljeni rezultati na osnovu izlaznih anketa, odnosno izjašnjavanja građana za koga su glasali, neposredno po izlasku sa biračkih mesta.
 
Nešto kasnije će biti objavljene prve projekcije, a "privremeni rezultati" posle ponoći ili ujutru. Do objave zvaničnih konačnih rezultata može da prođe i nekoliko sedmica.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.