Socijaldemokrate (SPD) iz levog centra trenutno imaju 26 odsto glasova, a iza njih sa 24,5 odsto je Merkelin konzervativni blok CDU/CSU, pokazale su projekcije medijske kuće ZDF, ali obe stranke su verovale da bi mogle da vode sledeću vladu.
Budući da nijedan veliki blok nema većinu, a oba bi nerado ponovila neprijatnu "veliku koaliciju" od poslednje četiri godine, najverovatniji ishod je trostrani savez koji vode ili socijaldemokrate ili Merkelini konzervativci.
Dogovor o novoj koaliciji mogao bi da potraje mesecima, a verovatno će uključivati manje Zelene i Liberalne demokrate (FDP).
"Sada vodimo u svim anketama", rekao je kandidat SPD-a za kanclera Olaf Šolc tokom okruglog stola s drugim kandidatima. "To je ohrabrujuća poruka i jasan mandat kako bismo bili sigurni da ćemo dobiti dobru, pragmatičnu vladu za Nemačku", dodao je nakon što se ranije obratio ushićenim pristalicama SPD-a.
Rast SPD-a najavljuje skretanje ulevo za Nemačku i pokazuje izvanredan povratak stranke koja je u samo tri meseca vratila oko 10 bodova podrške i poboljšala svoj rezultat od 20,5 odsto na nacionalnim izborima 2017. godine.
Šolc (63) postao bi četvrti posleratni kancelar SPD-a nakon Vilija Branta, Helmuta Šmita i Gerharda Šredera. Ministar je finansija u Merkelinom kabinetu i bivši gradonačelnik Hamburga.
Šolcov konzervativni rival, Armin Lašet, signalizirao je da njegov blok još nije spreman da prizna poraz, iako su njegove pristalice bile tiše.
"Kancelara nije uvek postavila prvoplasirana stranka", rekao je Lašhet (60) na okruglom stolu. "Želim vladu u kojoj su uključeni svi partneri, gde su svi vidljivi, a ne onu u kojoj će samo kancelar zasijati", rekao je u prvom pokušaju pridobijanja manjih stranaka.
Šmit je vladao krajem 1970-ih i početkom 1980-ih u koaliciji s FDP-om iako su njegove socijaldemokrate imale manje poslaničkih mesta od konzervativnog bloka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar