Kako prenosi Si-En-En, direktor ekvadorske zatvorske agencije SNAI Bolivar Garson rekao je da će se oko 2.000 zatvorenika – među kojima su stariji ljudi, žene i osobe sa invaliditetom i smrtonosnim bolestima – naći na listi prioriteta za pomilovanje i puštanje na slobodu, dok će strani državljani biti deportovani.
“Već smo počeli da procesuiramo 82 slučaja”, rekao je Garson, dodajući da će SNAI strane državljane predati vladi Ekvadora koja će nadgledati njihov povratak u zemlje porekla.
Istraga u zatvoru Litoral u Gvajakilu je i dalje u toku, nakon što je u nasilnim sukobima rivalskih bandi u utorak 118 zatvorenika poginulo, a na desetine ranjeno.
Najmanje šest zatvorenika je obezglavljeno, dok su ostali poginuli od vatrenog oružja i granata.
Regionalni policijski komandant Fausto Buenanjo kaže da su tokom istrage zaplenjeni pištolji, municija, 25 noževa, tri eksplozivne naprave i različite vrste droge.
Ovo je poslednji u nizu smrtonosnih incidenata u kojima se članovi suparničkih bandi bore za kontrolu zatvora, a broj žrtava ga čini najgorim zatvorskim nasiljem u istoriji zemlje.
U Litoralu se nalaze zatvorenici iz ekvadorskih bandi za koji imaju veze sa meksičkim narko-kartelima. Ova ustanova smatra se jednim od najopasnijih zatvora u zemlji.
U sukobima bandi u zatvorima u Ekvadoru u februaru je poginulo 79 ljudi, a u julu 22 osobe.
U julu je predsednik Giljermo Laso rekao da su u zatvorskom sistemu Ekvadora smeštajni kapaciteti premašeni za 30 odsto.
On je tada najavio planove za ubrzanje procesa oslobađanja zatvorenika koji su odslužili veći deo svoje kazne ili su počinili manje zločine kako bi umanjili prenatrpanost zatvora.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar