Verovatno ništa od promena - Evropljani će i dalje pomerati kazaljke leti i zimi

Iako je Evropska komisija (EK) još pre tri godine predložila da se ukine sezonsko pomeranje sata, države članice se o tome još nisu dogovorile, a čini se da u dogledno vreme ni neće.
Verovatno ništa od promena - Evropljani će i dalje pomerati kazaljke leti i zimi
Foto: Pixabay
"U nedelju, 31. oktobra pomerićemo kazaljke", izjavio je u petak portparol Stefan De Kersmaecker, odgovarajući na pitanje novinara šta se događa se predlogom da se ukine pomeranje kazaljki svake poslednje nedelje u martu i poslednje nedelje u oktobru.
 
Pomeranje sata trebalo je da prestane 2019, nakon što je bivši predsednik EK Žan Klod Junker 2018. to predložio za celu Evropsku uniju, s tim da je članicama prepušteno da odluče hoće li zadržati letnje ili zimsko računanje vremena.
 
Predlog je 2019. podržao Evropski parlament, ali trebalo bi da ga usvoje države članice. Trenutno nema nikakvih naznaka da bi predlog mogao dobiti njihovu podršku.
 
"Stvar je sada u rukama država članica", rekao je portparol.
 
Evropski ministri saobraćaja odlučili su u decembru 2018. da odlože odluku o ukidanju sezonskog pomeranja sata do 2021. ali se nakon toga ništa nije dogodilo po tom pitanju.
 
Odluka o tome hoće li neka država članica uzeti kao trajno letnje ili zimsko vreme zavisi od njenog geografskog položaja i stoga je teško očekivati dogovor o predlogu EK-a koji se sada čini ishitren, iako to niko ne želi zvanično da prizna.
 
U Evropskoj uniji postoje tri vremenske zone i najveća je srednjoevropska od Poljske na istoku do Španije na zapadu.
 
Kada bi sve zemlje iz te vremenske zone uzele, na primer, trajno letnje računanje vremena, u Španiji, Belgiji, Holandiji, Danskoj zimi bi sunce izlazilo tek sredinom prepodneva, a na severozapadu Španije oko 10 sati.
 
U slučaju da uzmu zimsko kao trajno vreme, sunce bi na istoku Poljske izlazilo u tri sata ujutro, u Varšavi u 3 sata i 15 minuta, a u Berlinu 3 sata i 44 minuta.
 
S druge strane, kada bi zemlje na zapadu i severu kontinenta ušle u zapadnoevropsku vremensku zonu, što bi bilo prirodno, nastale bi nove komplikacije jer bi Francuska i Nemačka spadale u dve različite vremenske zone.
 
Stoga se čini da je sezonsko pomeranje sata, uz sve nedostatke, ipak najbolji kompromis.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • miki21

    01.11.2021 07:51
    Dokaz
    Dokaz tromosti i inercije dobro uhlebljene grupe teških birokrata, a koja se zove Evropska komisija. Kako tek izgleda kad odlučuju o ozbiljnijim pitanjima. EU da, ali suverenistička, gde bar svako može o lokalnim sitnicama odlučivati.
  • Ja

    04.10.2021 01:35
    Bas me briga
    Makar sunce dolazilo u ponoc, nema veze kada se naviknemo, problem je pomerati tamo - vamo. Mislim nije problem ali nema svrhe.
    ljudi mogu da idu na posao kada hoce. Firme mogu pomerati radno vreme kako hoce, na njivu ide svako kada mu se ide, ne gleda na sat.
    Gluposti formalne birokratske.
  • BulevarEvrope

    03.10.2021 18:42
    Pomeranje kazaljki treba dozvoliti samo vakcinisanima!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.