Milioni dokumenata dostavljenih novinarima otkrivaju kako svetski lideri, milijarderi i poznati koriste poreske oaze.
Foto: Pixabay
Među njima su Toni Bler, ukrajinski predsednik Zelenski i pevačica Šakira.
Novinarsko istraživanje nazvano "Pandorini papiri" otkrilo je da je više desetina sadašnjih i bivših državnika i milijardera povezano sa kompanijama koje koriste poreske oaze. Među "krupnim ribama" čije su finansijske konstrukcije razotkrivene nalaze se bivši britanski premijer Toni Bler, jordanski kralj i kenijski predsednik Uhuru Kenijata.
Bankovni računi na ofšor lokacijama često su korišćeni da se tajno pomeraju ogromne sume novca i prikriva stvarni imetak.
U istraživanju Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ) i 150 medija širom sveta, uključujući redakciju Dojče velea na turskom jeziku, otkriveno je da je 330 zvaničnika širom sveta povezano sa ofšor računima.
Među njima su ministri finansija Pakistana, Holandije i Brazila, kao i bivši ministri finansija Malte i Francuske – uključujući nekadašnjeg šefa Međunarodnog monetarnog fonda Dominika Štros-Kana.
Toni Bler
Istraživanje ICIJ pokazuje da moćni političari, koji bi mogli da okončaju skrivanje novca i izbegavanje poreza upotrebom poreskih rajeva – zapravo i sami profitiraju od takvog sistema.
Recimo, bivši britanski premijer Entoni Bler koji se javno zalagao protiv izbegavanja plaćanja poreza. Pandorini papiri sada otkrivaju da su Bler i supruga došli do zgrade vredne 7,6 miliona evra tako što su kupili ofšor firmu koja trguje nekretninama i to od porodice bahreinskog ministra Zajeda bin Rašida al Zajanija.
Tako što su kupili udele firme – a ne direktno samu zgradu – Bler i njegova supruga su izbegli da plate porez na imetak od oko 350.000 evra.
Blerovi i Al Zajanijevi tvrde da nisu imali pojma da su ovi drugi umešani u dil. Čeri Bler, supruga bivšeg premijera, tvrdi da njen muž nije bio uključen u transakciju i da firma danas više ne postoji.
Andrej Babiš
U papirima koji su procurili do novinara pominje se i češki premijer Andrej Babiš, milijarder koji se 2017. domogao izborne pobede obećavajući borbu protiv korupcije.
Babiš je 2009. ubrizgao oko 19 miliona evra u ogranak jedne naftne kompanije kako bi kupio vilu sa dva bazena i bioskopom na francuskoj rivijeri, u blizini Kana. Kako su u okviru istraživanja otkrili češki novinari, Babiš nikada zvanično nije prijavio da ima udele u naftnoj kompaniji niti tu vilu. On je odbio da odgovara na pitanja novinara.
Vladimir Zelenski
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski imao je udele u naftnoj kompaniji registrovanoj na Britanskim Devičanskim Ostrvima. Samo mesec dana pre nego što je u aprilu 2019. izabran za predsednika, Zelenski, bivši komičar i glumac, tiho je prodao svoj deo firme Sergiju Šefiru. Njih dvojica su inače bliski prijatelji i poslovni partneri.
Dokumenti iz juna 2019. pokazuju da je Šefir zadržao udele u kompaniji zvanoj Malteks čak i pošto se priključio administraciji Vladimira Zelenskog.
Predsednik Kenije
Kenijski predsednik Kenijata, izdanak najpoznatije političke dinastije u zemlji, takođe se u javnosti zalagao za borbu protiv korupcije i transparentnost u politici.
Ali, Pandorini papiri sada pokazuju da su Kenijata i njegova majka upisani u vlasništvo jedne fondacije u Panami, poznatom poreskom raju.
Drugi članovi familije poseduju pet ofšor kompanija sa imetkom od oko 25 miliona evra. Kenijata i njegova porodica ignorisali su upit novinara ICIJ.
Pandorini papiri otkrivaju prave vlasnike u 29.000 ofšor kompanija. Neke od njih se koriste da se skriju bankovni računi, privatni avioni, jahte, vile ili dela poznatih umetnika poput Pikasa i Benksija.
Jordanski kralj Abdulah II je, recimo, pazario tri vile na plaži u Malibuu, čuvenom kalifornijskom utočištu poznatih milionera. To ga je koštalo blizu šezdeset miliona evra. Kralj je kupio nekretnine usred Arapskog proleća, kada su Jordanci preplavili ulice protestujući protiv vladajuće dinastije, korupcije i nezaposlenosti.
Dokumenti razotkrivaju i marokansku princezu Lalu Hasnu kao vlasnicu naftne kompanije koja je kupila kuću od desetak miliona evra u najboljem delu Londona. Hasna je platila kuću iz fonda "Marokanske kraljevske porodice", gde je kao njeno zanimanje navedeno - princeza.
Kolumbijska pevačica Šakira i bivša indijska zvezda kriketa Sačin Tendulkar su neka od imena iz šou-biznisa i sporta koja se pominju u Pandorinim papirima. Šakirin advokat je rekao da su njeni ofšor bankovni računi bili poznati i da nisu donosili nikakve poreske prednosti.
U dokumentima se može pronaći tajna imovina više od 130 milijardera, među kojima su oni iz SAD, Rusije, Indije, Meksika ili Turske.
Recimo, turski tajkun Erman Iličak. Na ime njegove majke su se 2014. godine vodile dve ofšor kompanije na koje je bio prepisan imetak njegovog građevinskog konglomerata. Samo u prvoj godini rada tu je prošlo oko devedeset miliona evra dividendi. Iličakova firma je inače gradila predsedničku palatu za Redžepa Tajipa Erdogana, zdanje sa 1.150 soba.
Pandorini papiri dolaze pet godina posle afere Panamski papiri koja je odnela nekoliko bitnih političara, pokrenula policijske racije širom sveta i naterala politiku da razmisli o uvođenju globalne poreske stope.
Ovog puta, ICIJ je došao u posed 11,9 miliona poverljivih dokumenata iz četrnaest agencija koje se bave pokretanjem ofšor firmi. U dvogodišnjem istraživanju je potom učestvovalo više od 600 novinara iz 150 svetskih medija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Američki milijarder Ilon Mask potrošio je ukupno više od 290 miliona dolara na izbore 2024. godine, podržavajući predsednika Donalda Trampa i republikance.
Italijanska uprava za zaštitu ličnih podataka (GPDP) je pokrenula istragu o kineskoj startap kompaniji za veštačku inteligenciju DeepSeek kojoj je zabranila da obrađuje podatke italijanskih korisnika.
Poljski premijer Donald Tusk poručio je povodom najave američkog predsednika Donalda Trampa da će uvesti carine na robu iz Evropske unije, da vidi povod za brigu ali ne i za strah.
Iz kancelarija Pentagona biće izmešteno osoblje Njujork tajmsa, NBC-a, Politika i NPR-a a sve su glasnije i kritike da će te medije zameniti oni sa desničarskom vizurom.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto kaže da bi samo snažna desničarska, patriotska promena ekonomske politike nalik na SAD, mogla da zaustavi pad konkurentnosti evropske privrede.
Sedam osoba je poginulo, uključujući jednu u automobilu na zemlji, nakon što se avion koji je prevozio pacijentkinju i njenu majku srušio u naselju na severoistoku Filadelfije.
Više od 50 ljudi poginulo je u artiljerijskom napadu na pijacu u Omdurmanu kod glavnog grada Sudana, Kartuma, koji se pripisuje odmetnutim pripadnicima vojske.
U BIH je izbila polemika između bošnjačkog člana Predsedništva Denisa Bećirovića i predsednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića o upotrebi grba Nemanjića i himne Srbije "Bože pravde" u Srpskoj.
Medicinski transportni avion, u kojem su se nalazili bolesno dete, njegova majka i još četiri osobe, srušio se u Filadelfiji ubrzo nakon poletanja i prema prvim informacijama nema preživelih.
Zvaničnici administracije predsednika SAD Donalda Trampa spremaju se za otpuštanja agenata Federalnog istražnog biroa (FBI) koji su učestvovali u istragama protiv njega.
Predsednik SAD Donald Tramp sutra pristupa uvođenju carina Kanadi, Meksiku i Kini, čime će "održati obećanja koje je dao", saopštila je večeras Bela kuća a prenosi CNN.
Predsednik RS Milorad Dodik, izjavio je da su mirni protesti pravo svakog društva, ocenivši da je od suštinskog značaja da se neslaganja rešavaju kroz dijalog i poštovanje demokratskih institucija.
Nekoliko stotina studenata, zajedno sa nekolicinom profesora i građana, u studentskom kampusu u Banja Luci, odali su poštu žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu i dali podršku studentima u Srbiji.
Američko ministarstvo trgovine istražuje da li je DeepSeek, kineska kompanija čiji je model veštačke inteligencije uzdrmao tehnološki svet, koristila američke čipove koji se ne smeju izvoziti u Kinu.
Komentari 4
@Boem
Ne ne
To su Djilas i Šolak komoletno ekipi ukrali LK i odraili posao
Oko posmatrača
Mitke83
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar