Prema navodima radnika spomen-obeležja i muzeja u Aušvicu, devet baraka bilo je obojeno sprejom s antisemitskim izrazima i sloganima koji negiraju Holokaust.
Grafiti su pronađeni na lokalitetu Aušvic II-Birkenau, najvećem od 40 logora koji su činili nacistički kompleks.
Policija je obaveštena o incidentu i vrši istragu.
Osoblje je pozvalo sve koji su možda bili u blizini logora u utorak ujutro i bili svedoci incidenta da im se jave, posebno svima sa fotografijama snimljenim oko Vrata smrti, na ulazu u Birkenau i drvenim barakama.
Iz Memorijalnog centra su naveli da je vandalizam "nečuven napad na simbol jedne od velikih tragedija u ljudskoj istoriji i izuzetno bolan udarac na sećanje na sve žrtve nemačkog nacističkog logora Aušvic-Birkenau".
"Čim policija prikupi potrebnu dokumentaciju, konzervatori spomen-obeležja Aušvic počeće da uklanjaju tragove vandalizma sa istorijskih zgrada", dodaje se.
U saopštenju se napominje da, iako se sigurnosni sistem na lokaciji od 170 hektara "stalno unapređuje", finansira se iz budžeta muzeja, koji je bio pogođen tokom pandemije korona virusa. Potpuno zatvaranje memorijalnog kompleksa neko vreme neće biti moguće, dodaje se.
Muzej i memorijal Aušvic-Birkenau čuva nacistički logor koji je u Drugom svetskom ratu izgradila Nemačka na okupiranom poljskom tlu.
Najmanje 1,1 milion ljudi ubijeno je u Aušvicu u četiri i po godine nakon otvaranja 1940. Skoro milion od njih bili su Jevreji. Većina žrtava poslata je u gasne komore u Birkenau.
Iako su slučajevi vandalizma na tom mestu retki, godine 2010. jedan Šveđanin bio je osuđen na dve godine i osam meseci zatvora zbog planiranja krađe zloglasnog natpisa "Arbeit macht frei" (Rad oslobađa) koji visi iznad ulaza u logor.
Ranije ove godine zid jevrejskog groblja u blizini logora unakažen je svastikama i drugim nacističkim simbolima.
Komentari 1
Burić
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar