To pokazuju podaci organizacije "Abortion Without Borders (AWB)" koja pomaže ženama da pristupe bezbednim abortusima.
Ta organizacija navodi da je više od 1.000 Poljakinja tražilo da abortira u drugom tromesečju trudnoće u stranim klinikama otkako je zemlja usvojila nove drakonske zakone, piše britanski list "Gardijan".
Iz AWB-a navode da su ovi podaci samo delić od stvarnog broja Poljakinja koje su u proteklih godinu dana tražile ilegalan abortus ili obavljanje tog zahvata u inostranstvu.
Nevladine organizacije procenjuju da je do 200.000 žena godišnje tražilo ilegalni abortus tokom važenja starih poljskih zakona o abortusu, koji su isto strogo ograničavali uslove pod kojima su žene mogle da traže prekid trudnoće.
Ustavni sud Poljske je 22. oktobra prošle godine presudio da su abortusi u slučajevima anomalije fetusa neustavni i da će prekid trudnoće biti dozvoljen samo u slučajevima silovanja, incesta ili ako je zdravlje majke ugroženo, što je činilo samo oko dva odsto zakonskih okončanja trudnoće u vreme donošenja presude.
Ovaj zakon je stupio na snagu u januaru ove godine.
U protekloj godini, najmanje 460 Poljakinja koje su tražile abortus u drugom tromesečju otputovalo je u Englesku, prema AWB, gde se prekid trudnoće može obaviti do 24 nedelje, a u izuzetnim okolnostima i u kasnijem toku trudnoće.
Dobrotvorna organizacija navodi da je pomogla ženama da putuju iz Poljske u Belgiju, Nemačku, Španiju i Češku kako bi imale pristup legalnim abortusima.
Najnovije brojke su objavljene iste nedelje kada je izveštaj "Hjuman rajts voča", koji između ostalog sadrži i dokaze iz 14 drugih organizacija, pokazao da se žene i devojke u Poljskoj suočavaju sa "neprocenjivom štetom" zbog novog zakona o abortusu.
Komentari 1
Bojana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar