Tviterovo istraživanje: Algoritmi društvene mreže promovišu desničarske stavove

Prema internom istraživanju Tvitera, algoritmi ove društvene mreže promovišu desničarske stavove i Republikansku stranku u SAD, u odnosu na levičarske stavove i Demokrate.
Tviterovo istraživanje: Algoritmi društvene mreže promovišu desničarske stavove
Foto: Pixabay
U istraživanju urađenom od aprila do avgusta prošle godine, analizirani su milioni tvitova koje su objavljivali zvaničnici u nekoliko zemalja – Kanadi, Francuskoj, Nemačkoj, Japanu, Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD.
 
Opšti zaključak je da u šest od sedam zemalja (odnosno u svim analiziranim zemljama osim Nemačke) tvitovi koji dolaze sa desne strane političkog spektra dobijaju veće tzv. "algoritamsko pojačanje", a ista situacija je i sa medijima, prenosi Euronews Srbija.
 
Ove rezultate je pokušala da analizira Tviterova stručna grupa, ali ni sami nisu uspeli da dođu do konkretnih odgovora.
 
"Nismo sasvim sigurni zašto se to dešava. Da li način na koji korisnici stupaju u interakciju sa Tviterom ili sam algoritam uzrokuje ovo pojačavanje vidljivosti", rekla je Ruman Čaudri, koja se nalazi na čelu Tviterovog odseka za etiku.
 
U komentarima na ovu vest, poslanik laburističke partije iz UK, Džon Tiket, rekao je da "nije bilo potrebno istraživanje kako bi se otkrilo ono što je očigledno".
 
Način na koji Tviterov algoritam radi najbolje se vidi na primeru konzervativnog poslanika iz SAD, Medisona Kotorna. Njegova objava o tome kako ne bi trebalo više da se nose maske i da se određuju lokdauni, otišla je u rubriku "nauka".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet