Preminuo nekadašnji predsednik Južne Afrike De Klerk, dobitnik Nobelove nagrade za mir

Poslednji beli predsednik Južnoafričke Republike Frederik Vilem de Klerk, koji je ispregovarao mirni prenos vlasti na vladu Nelsona Mandele i sa njim podelio Nobelovu nagradu, umro je u 85. godini.
On je preminuo u svom domu nakon borbe sa rakom, saopštilo je Udruženje FV de Klerk.
Podelio je Nobelovu nagradu za mir s Mandelom 1993. godine, a godinu nakon toga na vlast je došao Afrički nacionalni kongres Nelsona Mandele nakon prvih višerasnih izbora u Južnoafričkoj Republici.
 
Međutim, De Klerkova uloga u demokratskoj tranziciji jako je sporna, više od 20 godina nakon završetka aparthejda. 
 
Mnogi su ljuti jer nije sprečio političko nasilje u turbulentnim godinama koje su prethodile izborima 1994.
 
Stanovnici Južne Afrike s desnog političkog spektra koji su dugo vodili zemlju smatraju ga izdajnikom njihove ideje belog suprematizma.
 
De Klerk je ponovo izazvao kontroverze 2020. kada je nacionalnoj televiziji izjavio da ne veruje da je aparthejd bio zločin protiv čovečnosti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.