Srpske organizacije u Hrvatskoj odale počast svim stradalima 1991. u Vukovaru

Srpske organizacije u Hrvatskoj odale su danas počast svim stradalima 1991. godine u Vukovaru.

Predsednik Srpskog narodnog veća (SNV) Milorad Pupovac izjavio je da je pitanje nestalih i odgovornih za zločine zajednička tema u kojoj i Beograd i Zagreb treba da preuzmu deo odgovornosti.

"Pitanje nestalih i odgovornih za zločine zajednička je tema u kojoj svi treba da podnesu svoj deo odgovornosti, i Zagreb i Beograd. Ne samo da podržavamo nastavke razgovora izmedju predstavnika vVlada, nego da što pre dodje do konkretnih rezultata", rekao je Pupovac.

U izjavi povodom 30. godišnjice stradanja u Vukovaru, Pupovac je naveo da "s najsnažnijim osećajem pijeteta prema stradalima" želi da kaže da nije bio u Vukovaru pre 30 godina ni u Glini pre 80 godina, a kao da je bio.
 
"Svako od ovih mesta i sve ove godine i njihove ratove s više ili manje svesti živimo i danas, ali tako da ne bi trebalo. Trebalo bi da živimo svoje živote, a ne smrti svojih mrtvih, a ne mržnje istorijskih neprijateljstava", rekao je Pupovac.
 
On je istakao da bi trebalo "živeti budućnost svoje dece, a ne prošlost svojih očeva, dedova i pradedova".
 
"Dolazeći ovde i na sva druga mesta na kojima smo bili ili bismo hteli i trebalo da budemo, dolazimo zbog ideala života a ne smrti, zbog ideala slobode a ne mržnje, zbog budućnosti a ne prošlosti", istakao je predsednik SNV i poslanik u Saboru Hrvatske.
 
On je naveo da ne zna "koliko će još vremena biti potrebno da se na ovom mestu i na drugim spomenutim i nespomenutim mestima stradanja tokom 20. veka pojave moralni i politički autoriteti naroda, vera i država koji će podeliti suosećanje i žaljenje na takav način da će pijetet jednih postati i pijetet drugih, te da će kao takav trajati i da se neće zaustavljati ni na granicama identitetskim, ni na granicama političkim".
 
"Znamo, međutim, da treba činiti sve da se čekanje ne pretvori u naše trajno stanje. Zato činimo ovo što činimo. Zato govorimo ovo što govorimo. U ime svih stradalih i nestalih. U ime života u miru i prosperitetu svakog od nas", naglasio je Pupovac u izjavi.
 
Upitan hoće li učestvovati u Koloni sećanja, Pupovac je odgovorio da neće, jer je danas u Vukovaru da oda počast svim nastradalima.
 
"Moj san je da ovaj grad ne bude podeljen ni u sećanju ni u komemoriranju", dodao je Pupovac.
 
Potpredsednik Vlade Boris Milošević izjavio je da će zajedno s ostalim članovima Vlade u četvrtak biti u Vukovaru.
 
"Ja ću biti u Koloni, profesor Pupovac je bio nekoliko puta u Koloni, to što nije u Koloni ove godine ne znači da neće biti opet. I ja i on ćemo nastojati da se podele prevladaju, obnove razgovori u lokalnoj zajednici", rekao je Milošević novinarima.
 
On je ocenio da Vukovar zaslužuje sećanje na sve koji su stradali. Predstavnici srpskih organizacija u Hrvatskoj u Vukovaru su odali počast svim nestalima i ubijenima u tom gradu 1991.
 
U delagaciji je bio i izaslanik predsednika Srbije Veran Matić i članica udruženja porodica ubijenih, poginulih, nestalih i nasilno odvedenih "Protiv Zaborava" Radojka Mrkić. Bacanjem venaca u Dunav i polaganjem venaca kod spomen obeležja na mestu masovne grobnice na Ovčari, odali su počast svim poginulima i nestalima u Vukovaru 1991.
 
Hrvatska od prošle godine, 18. novembar obeležava i kao Dan sećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i neradni je dan. Tradicionalno se obeležava Kolonom sećanja centralnim gradskim ulicama do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata gde državne i druge delegacije polažu vence.
 
Vukovar je 1991, od avgusta do 18. novembra, 87 dana bio pod opsadom JNA i paravojnih srpskih formacija. Po podacima vukovarske bolnice, tokom tromesečne opsade poginule su 1.624 osobe, a ranjeno više od 2.500 ljudi. Oko 5.000 ljudi odvedeno je u logore u Srbiji, a iz grada je proterano oko 22.000 Hrvata. Još oko 300 osoba vodi se kao nestalo. Dnevno je na ovaj grad padalo oko 7.000 granata, usled čega je gotovo 90 odsto objekata u gradu uništeno.
 
Iz vukovarske ratne bolnice JNA je izvela ranjenike, medju kojima su bili i civili, koji su ubijeni na Ovčari u noći od 20. na 21. novembra 1991. Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirano je 200 osoba, a još se traga za posmrtnim ostacima njih 70-tak.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.