Testiranje antisatelitskih raketa (ASAT) kojim je Rusija uništila jedan od svojih satelita u orbiti stvorilo je količinu krhotina što je u jednom trenutku ugrozilo posadu Međunarodne svemirske stanice
To je postavilo pitanje problema svemirskog otpada koji kruži oko Zemlje, pišu svetski mediji, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).
Američki Stejt department kritikovao je Rusiju zbog "opasnog i neodgovornog" ponašanja pošto je test antisatelitskih raketa razbacao stotine hiljada komada gelera u niskoj Zemljinoj orbiti, ugrozivši Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS) i njenu posadu, piše londonski Tajms.
Kontrolori misije su 15. novembra dali instrukcije sedmočlanoj međunarodnoj posadi stanice da se smeste u "čamce za spasavanje" nakon što se oblak svemirskog otpada iznenada pojavio na radarima na putu potencijalnog sudara s orbitalnom laboratorijom vrednom 150 milijardi dolara.
Analitičari za praćenje su rekli da je raketa raznela ruski satelit Kosmos-1408 koji je prestao da radi 1984.
Stručnjaci upozoravaju da bi krhotine nastale posle ruskog testiranja antisatelitske rakete mogle da ugroze i kinesku svemirsku stanicu Tiangong i njenu tročlanu posadu.
MSS je imala više od 30 intervencija zaobilaženja svemirskog otpada u protekle dve decenije, ali se frekvencija takvih intervencija povećava s količinom otpada kojeg je stvorio čovek. Početkom novembra, ističe Tajms, MSS je bila primorana da promeni poziciju kako bi izbegla deo kineskog satelita koji je uništen u raketnom testu 2007.
Iako su NASA i Roskosmos, koji zajednički upravljaju svemirskom stanicom i štite astronaute unutra, u velikoj meri izolovani od vojnih tenzija između Vašingtona i Moskve, te dve geopolitičke sfere sukobile su se posle testiranja oružja 15. novembra, piše Njujork tajms.
Ruski vojni zvaničnici nisu odgovorili na zahteve za komentar o testu oružja proteklog vikenda dok je, administrator u NASA-i Bil Nelson rekao da ima "razloga da veruje" da zvaničnici Roskosmosa nisu znali da je rusko Ministarstvo odbrane planiralo da lansira antisatelitsku raketu.
Kako u niskoj orbiti oko Zemlje jača konkurencija između Vašingtona, Rusije i Kine, američki vojni zvaničnici su poslednjih godina, prema pisanju Njujork tajmsa, povećali svoje prisustvo u svemiru uključujući stvaranje američkih svemirskih snaga kao zasebne grane oružanih snaga.
Pentagon je, dodaje list, dugo kritikovao Rusiju zbog njenih svemirskih aktivnosti, koje su uključivale pomeranje satelita preblizu američkim špijunskim satelitima i lansiranje satelita koji šalju manje, manevarske letelice bez upozorenja.
Antisatelitski raketni testovi stvaraju oblake krhotina koji mogu ostati u svemiru decenijama a najnoviji koji je sprovela Rusija, stvorio je, kako naglašava list, najveće novo polje svemirskog otpada od 2007, kada je Kina lansirala projektil na jedan od svojih starih meteoroloških satelita stvorivši roj od otprilike 2.300 komada krhotina.
SAD su 2008. izvele test oružja koji je stvorio orbitalni oblak od oko 400 komada. Indijski test oružja 2019. ostavio je otprilike isto toliko komada krhotina koji je, prema rečima tadašnjeg administratora NASA-e Džima Brajdenstina, doveo MSS u opasnost.
Teško je ne posmatrati testove antisatelitskih raketa kao oblik ludila naročito jer se problem oko svemirskog otpada ubrzano pogoršava, ocenjuje BBC, ukazujući da države treba da čiste svemirsko okruženje, a ne da ga dodatno zagađuju.
Šezdeset četiri godine aktivnosti u svemiru znači da sada okolo nekontrolisano leti otprilike milion objekata u rasponu veličina od jedan do 10 cm koji bi u slučaju sudara, kako naglašava britanski javni servis, mogli značiti okončanje misije ključnih meteoroloških ili telekomunikacionih satelita.
Nemoguće je, ističe BBC, kontrolisati polje krhotina koje nastaje usled udara velike brzine. Neki od hiljada fragmenata otpadnog materijala će biti gurnuti ka Zemlji i van opasnosti, ali mnogi će se uputiti i na veće visine gde će godinama uznemiravati operativne misije.
Brojne države imaju mogućnost da raketama sa zemlje skidaju satelite, uključujući SAD, Rusiju, Kinu i Indiju. Testiranje ovakvih projektila je retko, ali, naglašava BBC, uvek izaziva široku osudu kad god se dogodi, jer svima zagađuje svemirsko okruženje.
Svemir je novi prostor borbe velikih sila i testiranjem novog ASAT oružja, Rusi su se pridružili Kinezima u demonstriranju sposobnosti da pokrenu napad direktnim uništavanjem satelita, napisao je kolumnista Vašington posta Dejvid Ignacijus.
Rusko testiranje proteklog vikenda naglašava potrebu za boljim konsultacijama o svemiru - što je ekvivalent "vrućoj liniji" koju su Rusija i SAD usvojile posle skoro katastrofalne kubanske raketne krize 1962, naveo je Ignacijus, uz ocenu da je ideja o svemirskom prostoru kao spornom domenu, bez zajedničkih pravila ili komunikacije, zastrašujuća.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je dopune zakona, prema kojima će u institucijama tog bh. entiteta moći da se koristi i grb Nemanjića, zastava sa tim grbom i himna "Bože pravde".
Ekolozi i grupe koje zastupaju prava Indijanaca tužili su SAD u nameri da blokiraju otvaranje rudnika litijuma u Nevadi jer tvrde da bi ugrozio podzemne vodotokove, biljni svet i kulturno nasleđe.
Većina kostima za Noć veštica su bezopasna zabava. Međutim, slovačkom ministru unutrašnjih poslova je izbor učenika jedne srednje škole u Bratislavi veoma zasmetao.
Američke vlasti podigle su novu bezbednosnu ogradu oko Bele kuće i drugih zgrada u Vašingtonu zbog mogućih nemira na dan izbora u utorak i posle toga, preneo je danas Njuzvik.
Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.
U nastojanju da osigura oslobađanje talaca koje drži Hamas premijer Izraela Benjamin Netanjahu je spreman da ponudi njihovim otmičarima nekoliko miliona dolara, javio je večeras izraelski TV Kanal 12.
Kandidati za predsednika SAD Kamala Haris i Donald Tramp najavili su da bi prioriteti njihovih administracija za Zapadni Balkan bili borba protiv korupcije i pritisaka iz inostranstva.
Trojica stranaca, državljani Crne Gore, Srbije i BiH, uhapšena su u Zagrebu, a za dvojicom je bila raspisana Interpolova poternica i posedovali su falsifikovana dokumenta Srbije.
Nastava u školama u Taragoni i železnički saobraćaj u Barseloni obustavljeni su zbog obilne kiše koja je pala u oblasti Katalonije a nekoliko auto-puteva je poplavljeno i zatvoreno za saobraćaj.
Na stotine policajaca i vojnika pretražuju teren u Crnoj Gori i Srbiji, ali ni juče nisu uspeli da uđu u trag Aliji Balijagiću (65), osumnjičenom da je ubio Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69):
Moldavija je u nedelju potvrdila svoju evropsku orijentaciju ponovnim izborom Maje Sandu, u drugom krugu predsedničkih izbora posle napetosti i u pozadini sumnji o ruskom mešanju.
Šefica Dečjeg fonda UN Ketrin Rasel upozorila je da palestinskom stanovništvu na severu Gaze preti neposredna opasnost da umru od bolesti, gladi i nastavka izraelskog bombardovanja.
Bivši predsednik SAD i kandidat republikanaca na predstojećim izborima Donald Tramp izjavio je da misli da nije trebalo da napusti Belu kuću nakon što je izgubio na izborima 2020, koje nije priznao.
Stanovnici oblasti Valensije koja je teško pogođena dramatičnim poplavama početkom prošle nedelje pozvani su hitno danas da uđu u svoje kuće zbog opasnosti od novih jakih padavina.
Jaka oluja i tornada pogodili su Oklahomu, prevrćući automobile i skidajući krovove sa zgrada, a najmanje šest osoba je povređeno, saopštile su lokalne vlasti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar