Testiranje antisatelitskih raketa (ASAT) kojim je Rusija uništila jedan od svojih satelita u orbiti stvorilo je količinu krhotina što je u jednom trenutku ugrozilo posadu Međunarodne svemirske stanice
To je postavilo pitanje problema svemirskog otpada koji kruži oko Zemlje, pišu svetski mediji, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).
Američki Stejt department kritikovao je Rusiju zbog "opasnog i neodgovornog" ponašanja pošto je test antisatelitskih raketa razbacao stotine hiljada komada gelera u niskoj Zemljinoj orbiti, ugrozivši Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS) i njenu posadu, piše londonski Tajms.
Kontrolori misije su 15. novembra dali instrukcije sedmočlanoj međunarodnoj posadi stanice da se smeste u "čamce za spasavanje" nakon što se oblak svemirskog otpada iznenada pojavio na radarima na putu potencijalnog sudara s orbitalnom laboratorijom vrednom 150 milijardi dolara.
Analitičari za praćenje su rekli da je raketa raznela ruski satelit Kosmos-1408 koji je prestao da radi 1984.
Stručnjaci upozoravaju da bi krhotine nastale posle ruskog testiranja antisatelitske rakete mogle da ugroze i kinesku svemirsku stanicu Tiangong i njenu tročlanu posadu.
MSS je imala više od 30 intervencija zaobilaženja svemirskog otpada u protekle dve decenije, ali se frekvencija takvih intervencija povećava s količinom otpada kojeg je stvorio čovek. Početkom novembra, ističe Tajms, MSS je bila primorana da promeni poziciju kako bi izbegla deo kineskog satelita koji je uništen u raketnom testu 2007.
Iako su NASA i Roskosmos, koji zajednički upravljaju svemirskom stanicom i štite astronaute unutra, u velikoj meri izolovani od vojnih tenzija između Vašingtona i Moskve, te dve geopolitičke sfere sukobile su se posle testiranja oružja 15. novembra, piše Njujork tajms.
Ruski vojni zvaničnici nisu odgovorili na zahteve za komentar o testu oružja proteklog vikenda dok je, administrator u NASA-i Bil Nelson rekao da ima "razloga da veruje" da zvaničnici Roskosmosa nisu znali da je rusko Ministarstvo odbrane planiralo da lansira antisatelitsku raketu.
Kako u niskoj orbiti oko Zemlje jača konkurencija između Vašingtona, Rusije i Kine, američki vojni zvaničnici su poslednjih godina, prema pisanju Njujork tajmsa, povećali svoje prisustvo u svemiru uključujući stvaranje američkih svemirskih snaga kao zasebne grane oružanih snaga.
Pentagon je, dodaje list, dugo kritikovao Rusiju zbog njenih svemirskih aktivnosti, koje su uključivale pomeranje satelita preblizu američkim špijunskim satelitima i lansiranje satelita koji šalju manje, manevarske letelice bez upozorenja.
Antisatelitski raketni testovi stvaraju oblake krhotina koji mogu ostati u svemiru decenijama a najnoviji koji je sprovela Rusija, stvorio je, kako naglašava list, najveće novo polje svemirskog otpada od 2007, kada je Kina lansirala projektil na jedan od svojih starih meteoroloških satelita stvorivši roj od otprilike 2.300 komada krhotina.
SAD su 2008. izvele test oružja koji je stvorio orbitalni oblak od oko 400 komada. Indijski test oružja 2019. ostavio je otprilike isto toliko komada krhotina koji je, prema rečima tadašnjeg administratora NASA-e Džima Brajdenstina, doveo MSS u opasnost.
Teško je ne posmatrati testove antisatelitskih raketa kao oblik ludila naročito jer se problem oko svemirskog otpada ubrzano pogoršava, ocenjuje BBC, ukazujući da države treba da čiste svemirsko okruženje, a ne da ga dodatno zagađuju.
Šezdeset četiri godine aktivnosti u svemiru znači da sada okolo nekontrolisano leti otprilike milion objekata u rasponu veličina od jedan do 10 cm koji bi u slučaju sudara, kako naglašava britanski javni servis, mogli značiti okončanje misije ključnih meteoroloških ili telekomunikacionih satelita.
Nemoguće je, ističe BBC, kontrolisati polje krhotina koje nastaje usled udara velike brzine. Neki od hiljada fragmenata otpadnog materijala će biti gurnuti ka Zemlji i van opasnosti, ali mnogi će se uputiti i na veće visine gde će godinama uznemiravati operativne misije.
Brojne države imaju mogućnost da raketama sa zemlje skidaju satelite, uključujući SAD, Rusiju, Kinu i Indiju. Testiranje ovakvih projektila je retko, ali, naglašava BBC, uvek izaziva široku osudu kad god se dogodi, jer svima zagađuje svemirsko okruženje.
Svemir je novi prostor borbe velikih sila i testiranjem novog ASAT oružja, Rusi su se pridružili Kinezima u demonstriranju sposobnosti da pokrenu napad direktnim uništavanjem satelita, napisao je kolumnista Vašington posta Dejvid Ignacijus.
Rusko testiranje proteklog vikenda naglašava potrebu za boljim konsultacijama o svemiru - što je ekvivalent "vrućoj liniji" koju su Rusija i SAD usvojile posle skoro katastrofalne kubanske raketne krize 1962, naveo je Ignacijus, uz ocenu da je ideja o svemirskom prostoru kao spornom domenu, bez zajedničkih pravila ili komunikacije, zastrašujuća.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
U naizgled napuštenoj kući u italijanskom regionu Kalabrija otkrivena je laboratorija za rafiniranje kokaina, u kojoj je pronađeno više od 100 kilograma čiste droge.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država (SAD) suspendovao je deportaciju venecuelanskih migranata koji se sumnjiče da pripadaju kriminalnoj organizaciji.
Sud u Sloveniji doneo je prvostepenu presudu kojom oslobađa bivšeg premijera u tri mandata Janeza Janšu i dvojicu navodnih saučesnika od optužbi za zloupotrebu položaja i korupciju.
Bugarska je Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) isporučila oružje koje je kasnije završilo u građanskom ratu u Sudanu, što je učinila suprotno embargu Evropske unije.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni je jedna od retkih evropskih lidera koje Donald Tramp voli, piše Njujork tajms, dan nakon sastanka predsednice Vlade Italije i američkog predsednika u Beloj kući.
Predsednički kandidat vladajuće poljske Građanske koalicije (KO) i gradonačelnik Varšave, Rafal Tržaskovski, ima najveću podršku uoči predsedničkih izbora zakazanih za 18. maj.
Sudija koja je blokirala pokušaj administracije Donalda Trampa da ukine Kancelariju za zaštitu potrošača odlučila je da se ne može odmah krenuti u otpuštanje zaposlenih u toj vladinoj agenciji.
Emanuel Makron pozvao je istraživače da izaberu Francusku i Evropu i zakazao im sastanak 5. maja u pokušaju da privuče američki sektor istraživanja koji je pod pretnjom zbog politike Donalda Trampa.
Od preuzimanja dužnosti u januaru, američki predsednik Donald Tramp na više nivoa izaziva pravni poredak i neprestano testira njegove granice. Do koje mere ti postupci ugrožavaju američku demokratiju?
Tela dve osobe koje su se vodile kao nestale tokom nevremena na severu Italije pronađena su danas, javili su vatrogasci, čime je bilans nastradalih u toj oblasti porastao na tri.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će biti premijer RS ako mu Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK), zabrane kandidaturu na opštim izborima sledeće godine.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da bi SAD mogle "da se udalje" od napora za mirovni sporazum Rusije i Ukrajine ako ne bude napretka u narednim danima.
Lanac restorana Tobi Karveri izvinio se nakon što je izazvao gnev građana kada je posekao hrast u Londonu za koji se veruje da je star i do 500 godina, preneo je CNN.
Vrhovni sud Rusije je ukinuo zabranu delovanja u toj zemlji talibanima, koji vladaju u Avganistanu, a pre više od dve decenije su označeni kao teroristička grupa, javljaju RIA Novosti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar