Mučenje u rudnicima dijamanata u Zimbabveu
Na bogatom nalazištu dijamanata u Zimbabveu, nalazi se logor za mučenje pod upravom snaga bezbednost ove afričke zemlje, koja uz podršku Evropske unije (EU) nastoji da se vrati na svetsko tržište dijamanata, javio je danas britanski Bi-Bi-Si (BBC).
O postojanju logora pri Marangeu, jednom od najvećih nalazišta dijamanata u svetu, BBC je doznao od ljudi koji su bili žrtve teških prebijanja ili seksualnog napastvovanja, ili su bili svedoci takvog nasilja. Vlada Zimbabvea, zemlje sa juga Afrike koju vodi predsednik Robert Mugabe, a kojoj je 2009. godine uvedena medjunarodna zabrana na izvoz dijamanata, zasad nije reagovala na otkriće britanske medijske kuće.
Takve zabrane se uvode kako bi se sprečilo da takozvani "krvavi dijamanti" - dobijeni kroz tešku eksploataciju radnika ili dece - dospeju na unosno medjunarodno tržište. BBC je došao do internog dokumenta EU u kojem se tvrdi da dva zimbabveanska nalazišta, uključujući Marange, sada ispunjavaju međunarodne standarde i da hitno treba odobriti izvoz tamošnjih dijamanata. Time bi se delimično ukinula trgovinska zabrana koju je Zimbabveu uvela medjunarodna organizacija Kimberli proces (KP), nadležna za nadzor prometa dijamanata.
Sankcije su bile uvedene zbog izveštaja o masovnim ubistvima i zlostavljanjima na nalazištu Marange iza kojih su, kako se tvrdi, stajale zimbabveanske snage bezbednosti. Glavni logor za mučenje zvani "Dijamantska baza", o kojem je saznao BBC, nalazi se na kilometar i po od centralnog rudnika pri nalazištu Marange, a šef kompanije koja upravlja rudnikom bliski je prijatelj predsednika Mugabea.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar