Trgovci moraju da evidentiraju koliko su prodali biorazgradivih kesa i na taj način zarađen novac da uplate u poseban državni ekološki fond.
Ministar za životnu sredinu Severne Makedonije Naser Nuredini rekao da je cilj odluke da se biorazgradive kese naplaćuju po toj ceni nije da se građanima uzmu pare, već da se promeni način kupovanja i da građani obrate pažnju na zagađenje životne sredine.
"Suština naplaćivanja biorazgradivih kesa je da se podigne javna svest za korišćenje platnenih torbi, odnosno da se smanji upotreba plastike", rekao je Nuredini.
Zabrana prodaje plastičnih kesa uvedena je novim Zakonom za upravljanje pakovanjem i otpadom, a trgovcima koji ne budu poštvali zabranu za prodaju plastičnih kesa zaprećeno je kaznom od 9.000 do 140.000 evra.
U velikim trgovinskim lancima u Skoplju poštuje se odluka o izbacivanju plastičnih kesa iz upotrebe, dok se na pijacama i u pojedinim manjim radnjama kupcima voće, povrće, ili na primer burek, i dalje daju u plastičnim kesama.
Prodavci u jednom većem marketu, koji u ponudi na kasi ima i platnene kese, kažu da građni i dalje uzimaju kese, ali da više biraju papirne koje koštaju dva denara, nego biorazgradive po ceni od 15 denara.
Protiv zabrane upotrebe plastičnih kesa pobunili su se proizvođači tih kesa, koji traže da ta ekološka mera bude odložena pet do sedam godina, navodeći da mnogi radnici mogu ostati bez posla. Prema portalu Fakulteti.mk, u Severnoj Makedoniji se godišnje pušta u opticaj 5.000 tona kesa i svaki građanin dnevno u proseku koristi po dve kese.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar