RSF u godišnjem bilansu ukazuju i da je ubijeno 46 novinara, što je najmanji broj u poslednje dve decenije.
"Od kada je 1995. godine RSF počeo da pravi godišnji bilans nikad nije bio tako velik broj uhapšenih novinara", navela je ta nevladina organizacija za slobodu medija u saopštenju objavljenom danas.
Taj izuzetan porast od 20 odsto za godinu dana je uglavnom rezultat hapšenja u tri zemlje, Mijanmaru, Kini i Belorusiji. Za Kinu se navodi da je zakon o nacionalnoj bezbednosti koji je uveden 2020. u Hongkongu uticao da skoči broj pritvorenih novinara na toj teritoriji, navela je organizacija Reporteri bez granica.
"RSF nikad ranije nije zabeležio ni toliko zatvorenih novinarki, ukupno 60, odnosno za trećinu više nego u 2020. godini", ukazuje organizacija.
Iako su muškarci i dalje brojniji među uhapšenim novinarima na svetu, njih je 87,7 odsto, Belorusija je zemlja koja je zatvorila više novinarki - 17, nego njihovih muških kolega - 15.
Pet zemalja gde je najveći broj novinara pritvoreno zaključno sa 1. decembrom ove godine su Kina (127), Mijanmar (53), Vijetnam (43), Belorusija (32) i Saudijska Arabija (31).
U 2021. godini ubijeno je 46 novinara i medijskih profesionalaca, što je najmanji broj u poslednjih 20 godina, konstatovala je organizacija.
Ovaj silazni trend traje od 2016. godine a objašnjava se razvojem regionalnih konflikata, u Siriji, Iraku i Jemenu i stabilizaciji frontova posle 2012. i 2016. godine koje su bile posebno teške po broju ubijenih novinara, navela je organizacija u analizi.
U analizi se navodi da je najveći broj stradalih novinara ubijen, 65 odsto njih je namerno ciljano i eliminisano, ukazuje to udruženje.
Meksiko i Avganistan i ove godine ostaju dve zemlje koje su najopasnije za novinare sa sedam odnosno šest ubijenih novinara, slede Jemen i Indija na trećem mestu sa po četiri ubijena novinara.
RSF je zabeležio najmanje 65 novinara i medijskih saradnika koji su bili taoci širom sveta, što je dvoje više nego prethodne godine.
Svi taoci su u tri zemlje Bliskog istoka: Sirija, 44 novinara, Irak, 11 i Jemen, devet izuzev slučaja francuskog novinara Olivijea Diboaa, u Maliju, od aprila ove godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar