U zatvorima širom sveta rekordan broj novinara - 488, od toga 60 žena

Organizacija Reporteri bez granica (RSF) objavila je da je rekordan broj novinara - njih 488, uključujući 60 žena - trenutno u zatvorima širom sveta, dok 65 novinara drže kao taoce.
U zatvorima širom sveta rekordan broj novinara - 488, od toga 60 žena
Foto: 021.rs
Broj novinara koji se nalaze u zatvorima zbog svog rada nikada nije bio ovoliki otkako je RSF počeo da objavljuje godišnji izveštaj 1995. godine, ističe ta organizacija u saopštenju, uz napomenu da je broj novinara i medijskih radnika u zatvoru porastao za 20 odsto u odnosu na isto vreme prošle godine.
"Za izuzetan porast proizvoljnih zatvaranja odgovorne su, pre svega, tri zemlje - Mjanmar, gde je vojska ponovo preuzela vlast u puču 1. februara 2021, Belorusija, koja je doživela veliki udar od spornog ponovnog izbora predsednika Aleksandra Lukašenka u avgustu 2020, i Si Đinpingova Kina, koja jača kontrolu nad Hongkongom, posebnim administrativnim regionom koji se nekada smatrao regionalnim modelom poštovanja slobode štampe", ocenjuju Reporteri bez granica.
Dodaju i da nikada nije registrovano toliko novinarki u zatvoru, sa ukupno 60 trenutno pritvorenih u vezi sa svojim radom - što je za trećinu (33 odsto) više nego u ovo doba prošle godine.
 
"Kina, najveći svetski zatvor za novinare petu godinu zaredom, takođe je najveći zatvor za novinarke, sa 19 trenutno pritvorenih. Među njima je Džang Džan, laureatkinja RSF za slobodu štampe za 2021., koja je teško bolesna", upozoravaju u toj novinarskoj organizaciji.
 
Izuzetno veliki broj novinara u zatvorima delo je tri diktatorska režima, poručio je generalni sekretar RSF Kristof Deloar.
 
"To je odraz jačanja diktatorske moći širom sveta, gomilanja kriza i nedostatka skrupula kod ovih režima. To može biti i rezultat novih geopolitičkih odnosa moći u kojima autoritarni režimi nisu podvrgnuti dovoljnom pritisku da se obuzdaju", upozorio je Deloar.
 
U godišnjem pregledu RSF navodi i da je broj ubijenih novinara, međutim, najniži u poslednjih 20 godina, i da je u ovoj godini ubijeno 46 novinara.
 
"Ovogodišnji pad je uglavnom uzrokovan opadanjem intenziteta sukoba u Siriji, Iraku i Jemenu i kampanjom organizacija za slobodu štampe, uključujući RSF, za primenu međunarodnih i nacionalnih mehanizama za zaštitu novinara", ukazuju u godišnjem izveštaju.
 
Naglašavaju da, uprkos značajnom padu, u proseku skoro jedan novinar nedeljno i dalje biva ubijen u vezi sa svojim radom.
 
RSF je utvrdio i da je 65 odsto ubijenih novinara tokom ove godine eliminisano namerno.
 
Meksiko i Avganistan su ponovo dve najsmrtonosnije zemlje, sa sedam ubijenih novinara u Meksiku i šest u Avganistanu. Jemen i Indija dele treće mesto, sa po četiri ubijena novinara, navedeno je u izveštaju Reportera bez granica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS49

    21.12.2021 20:07
    Strašno. Posao novinara je ionako jako stresan a kad ga još i rođena država maltreitra još je gore.
    Ako novinari neće istražiti neku istinu onda im džabe posao a ko to uradi stane nekome na žulj i to po pravilu nekom moćnom pa onda oni zbog svoje dobronamerne izjave čak i smrtno stradaju.
    Nisam primetio da moćne Zapadne demokratije nešto brinu o novinarima osim ako im nisu miljenici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet