Odluka o postepenom izbacivanju nuklearne energije iz upotrebe i prelasku sa fosilnih goriva na obnovljivu energiju doneta je u vreme vlade socijaldemokratskog kancelara Gerharda Šredera 2002. godine.
Njegova naslednica, demohrišćanka Angela Merkel prvobitno je odlučila da produži radni vek nemačkih nuklearnih elektrana, ali je tu odluku promenila posle katastrofe u japanskoj Fukušimi 2011. godine.
Merkel je posle katastrofe u Japanu odredila 2022. godinu kao krajnji rok za zatvaranje nuklearnih elektrana u Nemačkoj. Tri reaktora koja se danas gase puštena su u pogon sredinom 1980-ih. Obezbedjivali su struju milionima domaćinstava gotovo četiri decenije.
Jedna od elektrana, Brokdorf, oko 40 kilometara severozapadno od Hamburga na reci Elbi, bila je u središtu antinuklearnih protesta podstaknutih katastrofom u sovjetskom Černobilju 1986. godine.
Danas se zatvaraju i nuklearne elektrane Gronde, oko 40 kilometara južno od Hanovera, i Grundremingen, oko 80 kilometara zapadno od Minhena. Preostale tri nuklearne elektrane u Nemačkoj, Emsland, Izar i Nekarvesthajm, biće isključene do kraja 2022. godine.
Neki u Nemačkoj pozivaju na ponovno razmatranje odluke o prestanku upotrebe nuklearne energije jer elektrane koje su u funkciji proizvode relativno malu količinu ugljen-dioksida. Zagovornici atomske energije tvrde da ona može da pomogne Nemačkoj da ispuni ciljeve u vezi sa smanjenjem emisije gasova staklene bašte.
Međutim, nova nemačka vlada je ove nedelje saopštila da zatvaranje svih nuklearnih elektrana sledeće godine, i postepeni prestanak upotrebe uglja do 2030. godine neće uticati na energetsku bezbednost zemlje ni na njen cilj da najveća evropska ekonomija postane "klimatski neutralna" do 2045. godine.
Komentari 3
A mi
v
Da
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar