Iako je reč o najmanjem broju ubijenih novinara i medijskih radnika u više od deset godina, Unesko navodi da je nekažnjivost za te zločine i dalje "alarmantno rasprostranjena", prenosi briselski portal Politiko.
Od svih ubistava novinara od 2006. godine 87 odsto je nerazjašnjeno.
Drugi oblici nasilja, poput zatvaranja, fizičkih napada i zastrašivanja, predstavljaju dodatnu pretnju za novinare širom sveta, navodi Unesko.
Generalna direktorka Uneska Odre Azule rekla je da je u 2021. godini "ponovo previše novinara platilo cenu za iznošenje istine na videlo".
"Svetu su više nego ikad potrebne nezavisne informacije zasnovane na činjenicama. Moramo učiniti više kako bismo osigurali da oni koji neumorno rade na tome mogu to da čine bez straha", kazala je Azule.
Za novinare su u 2021. naročito bila opasna dva regiona, gde je zabeležen najveći broj ubistava. U azijsko-pacifičkom regionu ubijena su 23 novinara, a u Latinskoj Americi i na Karibima 14.
Opservatorija Uneska je zabeležila i dva ubistva u Evropskoj uniji. U Atini je u aprilu ubijen grčki novinar Jorgos Karaivaz, a u Amsterdamu u julu holandski novinar Peter de Vris.
Unesko ukazuje i da se novinarke suočavaju sa "šokantnom rasprostranjenošću" uznemiravanja na internetu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar