Nemačka u problemu zbog demografske krize, nedostaje bar 300.000 radnika

Nemačkoj će biti potrebna imigracija velikih razmera kako bi se sprečilo da ozbiljan nedostatak radne snage potkopa produktivnost i ugrozi uspešnu energetsku tranziciju.
Nemačka u problemu zbog demografske krize, nedostaje bar 300.000 radnika
Foto: Pixabay
To je izjavio ministar ekonomije Robert Habek povodom demografske krize s kojom se suočava najveća evropska privreda.
"Danas imamo 300.000 nepopunjenih oglašenih radnih mesta i očekujemo da će se taj broj popeti na milion i više. Ako ne zatvorimo taj jaz, imaćemo stvarne probleme s produktivnošću", rekao je Habek, lider Zelene partije, prenosi Rojters.
Mada bi poboljšanje obuke i fleksibilnost u spajanju radnog mesta i porodice bilo od pomoći, veća imigracija će biti od suštinskog značaja za radna mesta "inženjera, zanatlija, negovatelja", ocenio je on.
 
"To moramo da organizujemo", rekao je Habek, koji je i vicekancelar u novoj tročlanoj nemačkoj vladajućoj koaliciji, na čijem je čelu socijaldemokrata Olaf Šolc.
 
Nemački ekonomski institut procenjuje da će se radna snaga ove godine smanjiti za više od 300.000 ljudi, jer ima više starijih radnika koji odlaze u penziju nego mladih koji ulaze na tržište rada.
 
Očekuje se da će se taj jaz do 2029. godine povećati na više od 650.000, što će rezultirati ukupnim manjkom ljudi u radnom uzrastu do 2030. godine od otprilike pet miliona. 
 
Ipak, broj zaposlenih Nemaca porastao je na skoro 45 miliona u 2021. godini uprkos pandemiji korona virusa.
 
Višedecenijske niske stope nataliteta i neujednačenost imigracije, kao i sve izraženiji manjak radne snage predstavljaju demografsku tempiranu bombu za nemački javni penzioni sistem, u kojem teret finansiranja penzija rastuće armije penzionera, čiji se životni vek produžio, pada na pleća sve manjeg broja zaposlenih.
 
Vladajuće stranke su se tokom koalicionih pregovora složile da smanje prepreke za dolazak kvalifikovanih radnika iz inostranstva i da raznim merama, uključujući povećanje minimalne zarade na 12 evra po satu, ponovo učine Nemačku privlačnom za strane radnike.
  • Toma

    13.01.2022 09:13
    Nije bas tako
    Glavni problem u Nemackoj je sve vece izrabljivanje radnika sa nizom strucnom spremom. Radi se preko 40 sati nedeljno, u smenama i sa malim brojem slobodnih dana u godini. Vodece pozicije su po "defaultu" rezervisane za Nemce i mnogo bolje placene. Cak i na istoj poziciji Nemac ce uvek biti bolje placen od stranaca, za isti posao i broj sati. To je neka vrsta "javne tajne" i najveca demotivacija mladih da se skoluju za takve pozicije. Nije logicno da menadzer u VW-u dobija milionski bonus svake godine dok neka cistacica ili negovateljica radi za mizeriju. Nova vlada apsolutno nista nije uradila da resi taj problem.
  • Nenad

    12.01.2022 10:24
    @Marko, lažeš
    Ma gde ćeš ti aplicirati za Nemačku tako nepismen? Ali, eto nešto si i otkrio. Roditelji oboje bili na državnim jaslama, sad i tebe takvog namestili. Zato drugi sposobni i idu.
  • 002211

    12.01.2022 10:11
    @Zdravstveni radnik,
    moja podrška za vas.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.