To su saopštile američka biotehnološka firma Moderna i međunarodna organizacija za istraživanje side "AIDS Vaccine Initiative".
Ove probe u prvoj fazi će biti sprovedene u SAD na 56 odraslih osoba dobrog zdravlja i seronegativnih.
Iako se četiri decenija vode istraživanja, naučnici još nisu uspeli da naprave vakcinu protiv side, bolesti koja svake godine ubija stotine hiljada ljudi.
Međutim, nedavni uspeh tehnologije informacione RNK, koja je dozvolila da se u rekordnom vremenu razviju vakcine protiv kovida-19, među kojima i vakcina Moderne, daju nove nade. Cilj testirane vakcine je da se stimuliše proizvodnja određenog tipa antitela koja mogu da deluju protiv mnogobrojnih varijanti HIV-a u cirkulaciju, virusa koji izaziva bolest side.
Vakcina pokušava da nauči limfocite B, koji su deo našeg imunog sistema, da proizvode ova antitela. Testiranje se sprovodi na četiri lokacije na američkom univerzitetu Džordž Vašington.
Imunogeni koji se koriste su razvile međunarodna organizacija za naučno istraživanje Aids Vaccine Initiative (IAVI), Institut Skrips (Scripps) uz podršku fondacije Bil i Melinda Gejts, američkog Nacionalnog instituta za infektivne bolesti (NIAD) i kompanije Moderna.
Prošle godine prva proba kada nije korišćena tehnologija informacione RNK, dala je željeni imuni odgovor samo kod nekolicine učesnika. Sledeća faza je onda bila saradnja sa Modernom.
"S obzirom na to koliko brzo vakcine sa RNK informacionom tehnologijom mogu da budu razvijene ta platforma pruža fleksibilniji pristup za testiranje i koncipiranje vakcine" navodi se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar