Turska otela uzbunjivača koji se krio u Ukrajini

Trgovac oružjem Nuri Bozkir organizovao je turske tajne isporuke oružja u Siriju i Libiju, a kada je o tome počeo da govori u javnosti, prebegao je u Ukrajinu.
Turska otela uzbunjivača koji se krio u Ukrajini
Foto: Pixabay
Tamo su ga uhvatili turski obaveštajci i vratili u zemlju, piše danas Dojče vele (DW), navodeći ocenu Bozkirovog advokata da je Ukrajina Turskoj "uručila poklon".
Istraživanje DW pokazuje da je Bozkir uzbunjivač koji je želeo da obelodani podatke o tajnim pošiljkama turskog oružja u ratna područja, čime bi, mnogi veruju, predstavljao pretnju predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu po pitanju kršenja međunarodnih sporazuma Turske.
 
"Naša tajna služba je otkrila da se ta osoba skriva u Ukrajini. Razgovarali smo s predsednikom Volodimirom Zelenskim o njegovom hapšenju i vraćanju u Tursku", rekao je ranije Erdogan turskim medijima i istakao da su "tajna služba i dobra saradnja s partnerima omogućili da dođe do ovog hapšenja".
Bozkir je postao rizik za vladu kada je ukrajinskom portalu "Strana" počeo da dotura eksplozivne informacije. Na primer, kako je u ime Turske kupovao oružje u raznim istočnoevropskim zemljama, koje su saradnici turske tajne službe potom prodali islamističkim pobunjeničkim grupama u Siriji.
 
Reč je o 50 pošiljki oružja vrednog stotine miliona dolara.
 
Pokušaj Bozkira da Siriji proda oružje u sopstvenom aranžmanu i za svoj račun presrela je turska policija, ali su ga saučesnici iz turske tajne službe MiT "nekako izveli iz zemlje".
 
On je u Ukrajini zatražio politički azil, na šta je Turska izdala crvenu poternicu Interpola zbog povezanosti sa ubistvom akademika Nedžepa Hablemitoglua 2002. godine.
 
Ukrajinski sudovi za dve godine nisu pravosnažno odlučili o zahtevu za ekstradiciju, ali su saradnici turske tajne službe "sada oteli Bozkira iz Ukrajine", pri čemu je "i dalje nejasno jesu li to učinili uz znanje ili čak pomoć ukrajinskih vlasti".
 
Organizacija Fridom haus dokumentovala je da je Turska od 2014. godine umešana u najmanje 58 slučajeva "vanredne ekstradicije", odnosno otmice građana, navodi DW.
 
Stanica se poziva na studiju te organizacije iz 2021. godine, prema kojoj je broj međunarodnih poternica poslednjih godina naglo porastao jer Turska koristi crvene poternice Interpola da u zemlju vrati kritičare i navodne neprijatelje države.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.