Osvojio je 1.045 od ukupno 1.425 važećih glasova i u prvom krugu glasanja izborio drugi mandat na mestu šefa države.
Bivši ministar spoljnih poslova, Štajnmajer (66), na čelu države je od 2017. godine.
Predsednik u Nemačkoj ima mala politička ovlašćenja, ali je institucija koja uživa veliki ugled u javnosti.
Može da bude biran samo na dva mandata.
Bira ga Savezna skupština, koja se saziva svakih pet godina i koju čine 736 poslanika Bundestaga i predstavnici 16 saveznih pokrajina, među kojima nisu samo političari, nego i javne ličnosti iz kulture ili sporta.
Kao šef države on je predstavlja u inostranstvu i u vreme političkih podela može da deluje kao integrativni faktor i orijentir.
Upravo Štajnmajerovom zaslugom se smatra to što je njegova SPD, posle izbora 2017. godine, ponovo ušla u vladajuću koaliciju sa demohrišćanima tadašnje kancelarke Angele Merkel.
On je u februaru 2017. godine izabran za predsednika kao zajednički kandidat tadašnje crno-crvene koalicije.
Ono što je za Nemačku neobično, Štajnmajer je samog sebe predložio za drugi mandat i to još u maju 2021, pre saveznih izbora, kada se nije znao budući odnos snaga u parlamentu ni njegovi izgledi da bude izabran.
Štajnmajer je u narodu popularan, ali je trpeo kritike da je na funkciji bio "bezbojan", da je davao premalo inicijativa i da nije imao nadahnute državničke govore.
"Načelno ljudi misle da je Štajnmajer zadovoljavajuće obavljao ulogu u prvom mandatu", izjavio politikolog sa Univerziteta u Triru Uve Jun.
Prema njegovim rečima, Štajnmajer je sa "obe noge na zemlji, može da razgovara sa raznim društvenim grupama i uvek nalazi pravi ton kod teških pitanja, kriza, pandemije".
Frank Valter Štajnmajer je četvrti socijaldemokratski predsednik Nemačke, posle Gustava Hajnemana (1969-1974) i Johanesa Raua (1999-2004), i pre njih Fridriha Eberta (1919-1925) u Vajmarskoj Republici.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar