Ipak, pojedini političari, stranke i organizacije, oglasile su se o agresiji Rusije na Ukrajinu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je obraćanje javnosti u petak, kada će izneti stav u vezi sa krizom u Ukrajini. Kako je rečeno u Predsedništvu Srbije, u toku su konsultacije Vučića sa predsednicima država i vlada širom sveta, kako bi, navodi se, Srbija donela najbolju odluku u skladu sa vlastitim nacionalnim interesima.
Predsednik Socijalistčke partije Srbije Ivica Dačić ocenio je za RTS da se Srbija ne sme pridružiti raznim osudama i sankcijama Rusiji, jer zemlje koje traže to od Srbije nisu pomogle 1999. godine kada je Srbija bombardovana.
"Je l' smo mi energetska sila, pa da sve zavisi od toga kako ćemo mi da se izjasnimo? Moramo da gledamo svoje interese. Dosta smo mi ginuli za druge. Sačuvajmo odnose sa EU i sa Rusijom i Kinom, jer nas niko neće braniti ako oni (Rusija i Kina) prestanu da nas brane", rekao je Dačić.
Predsednički kandidat Zdravko Ponoš na Tviteru je napisao da je "vojno rešavanje ukrajinske krize neprihvatljivo zbog patnji civilnog stanovništva i zato što predstavlja narušavanja teritorijalnog integriteta države članice UN".
"Srbija je prošla kroz takvo traumatično iskustvo 1999. godine i 2008. kada smo se suprotstavili sili kojom nam je otimano Kosovo. To nam daje moralni osnov da i danas, kao i tada, stojimo uspravno i zalažemo se za poštovanje međunarodnog prava, a ne prava jačeg u međunarodnim odnosima", poručio je Ponoš.
Koalicija "Moramo", koju čine Ne davimo Beograd, Akcija Nebojše Zelenovića, te Ekološki ustanak, izrazila je solidarnost sa građanima Ukrajine i apelovala na zaustavljanje vojne intervencije.
"Apelujemo da se hitno zaustavi vojna intervencija, da se poštuje suverenitet država priznat međunarodnim pravilima, a pre svega da se zaštiti stanovništvo. U ovom trenutku, više nego ikada, Evropi i svetu potrebni su dogovor, mir i oporavak od pandemije, a ne rat i destrukcija. Mi, građani Srbije i celog Balkana, znamo da se ratovi prelamaju preko nedužnih ljudi", navodi koalicija u saopštenju.
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić poručio je da Srbija ne može da podrži priznanje Donjecka i Luganska, jer je to suprotno njenim interesima zbog Kosova i Metohije.
"Ako smo mi osuđivali invaziju na Srbiju, mi sada ne možemo da podržimo to priznanje. Moramo imati izbalansiranu politiku. Veliki problem će biti kada EU nastavi pritisak da uvedemo sankcije. Principijelno sam protiv sankcija jer se odražavaju na građane, a ne na režim", poručio je Tadić u gostovanju na RTS-u.
Predsednik Dosta je bilo Saša Radulović na društvenim mrežama naveo je da rat u Ukrajini nije rat između građana Ukrajine i Rusije, već borba oko "geopolitičkog vektar između velikih sila preko života građana Ukrajine", dodajući da Srbija ne treba da uvodi sankcije Rusiji i da treba da povuče sankcije Belorusiji.
"Srbija ne treba da učestvuje u sukobu velikih sila preko leđa i života građana Ukrajine. Srbija ne treba da se ne meša tamo gde ne može ništa da promeni. Srbija je i sama bila žrtva raskusurivanja velikih sila previše puta u novijoj istoriji da bi zauzimala strane. Sukob velikih sila preko leđa i života građana Ukrajine bi trebalo da posluži kao upozorenje svim slobodarskim narodima koje su posledice po narod kada dopusti sopstvenim političarima da postanu marionete i dvorske lude ambasada stranih zemalja", poručio je Radulović.
Stranka slobode i pravde saopštila je da "građani Srbije bolje od svih drugih u Evropi znaju sav užas i besmisao rata", zbog čega pozivaju na mir, obustavljanje vojnih sukoba u Ukrajini i povratak dijalog "kao jedinom načinu za trajno rešavanje međunarodnih sporova".
"Kriza u Ukrajini potvrđuje ispravnost borbe Srbije za poštovanje međunarodnog prava i 1999. i 2008. godine i stoga smatramo da Srbija treba da podrži teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, kao i svake druge države članice Ujedinjenih nacija. Iskreno saosećamo sa patnjom građana Ukrajine i pozivamo našu državu da, u skladu sa mogućnostima, u što kraćem roku, ugroženom stanovništvu uputi humanitarnu pomoć", navodi se u saopštenju SSP-a.
Pokret slobodnih građana saopštio je da Srbija mora, u skladu sa mogućnostima, da pruži svu potrebnu pomoć i podršku ukrajinskim građanima, istovremeno osudivši "vojnu agresiju izvršenu od strane Rusije na teritoriji Ukrajine".
"Kako bi se zaustavilo dalje podrivanje bezbednosnih i ekonomskih temelja Evrope, neophodno je momentalno obustavljanje ruskih vojnih operacija i čvrsto opredeljenje da se kriza reši diplomatskim putem u okvirima koje postavlja trenutno važeće međunarodno pravo. Nadamo se da će EU i SAD pronaći način da pomognu državi i narodu Ukrajine kako bi se izbeglo stradanje nedužnih žrtava i kako ovaj slučaj ne bi dobio razmere nekontrolisanog sukoba svetskih razmera", kažu u PSG.
Politička platforma Solidarnost osudila je vojnu intervenciju Rusije, navodeći da "solidarno stoje uz milione nevinih ljudi koji će neposredno biti izloženi posledicama rata". Oni su, između ostalog, ukazali i na to da ekspanzionističke težnje treba da obustave i Rusija i NATO.
"Na prostoru nekadašnje Jugoslavije smo imali priliku da osetimo sve strahote ratnih razaranja. Iz iskustva znamo da siromašni slojevi stanovništva nemaju nikakvu korist od rata koji uvek biva iskorišćen za dalje bogaćenje i koncentraciju moći u rukama malog broja ljudi. Želimo da se tako nešto nikada nigde ne ponovi. NATO mora da obustavi svoje ekspanzionističke težnje, baš kao i Rusija koja mora da povuče svoje trupe iz Ukrajine. Apelujemo na organe Republike Srbije da ponude svu moguću humanitarnu i civilnu podršku kako bi se pomoglo nevinim izbeglicama koje napuštaju ratom zahvaćena područja", kaže se u saopštenju.
Liga socijaldemokrata Vojvodine saopštila je da se "agresija na Ukrajinu mora snažno osuditi, a zaštita privrede, poljoprivrede i njenih građana mora biti od prioritetne važnosti". Ova stranka zatražila je od republičke vlasti da "učini sve da zaštiti interese naše države i njenih građana".
Komentari 21
Zalivam svinje
Tako je, nisu započeli nuklearni rat na našu sreću jer je SAD pristala da ukloni svoje rakete iz Turske koje su postavili ranije u zamenu za uklanjanje ruskih raketa na Kubi i to uz uslov da to što su se oni povukli iz Turske mora ostati sakriveno od javnosti. A rat sa Kubom jesu započeli godinu dana ranije iako pod velom tajne da kao ne bi bio zvaničan pa ih ovi isprašili u Zalivu Svinja. Čuveno američko poštenje.
Ukrajina je poslednjih godina sve jače provocirala da će pristupiti NATO otkako su vlast oružjem oteli ultra-nacionalisti, što je uz ukidanje prava ruskoj manjini i sve češći incidenti u tom regionu izgleda bila kap koja je prepunila čašu.
Ako pogledamo bilanse vidimo da skoro svi gube, gubi i Ukrajina i Rusija pa i satelitska EU, a samo Amerikanci profitiraju. Ima jedna izreka da kada si u dilemi, prati tokove novca.
Zare
Zare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar