Da li globalni bojkot ruskih umetnika, naučnika i sportista zaista pomaže narodu Ukrajine?

Opšti bojkot ruske kulture i umetnosti na međunarodnoj sceni zatražile su neke od vodećih ličnosti ukrajinske kulturne scene, uključujući ministra kulture i informisanja Oleksandra Tkačenka.

Oni traže sankcije kako bi se "ograničilo prisustvo Rusije na međunarodnoj kulturnoj sceni", smatrajući da Rusija prečesto koristi kulturu kao propagandno sredstvo, piše Euronews Srbija.

Jedan od najvećih dirigenata današnjice, Valerij Gergijev, koji važi ne samo za vrlo bliskog prijatelja Vladimira Putina, već i umetnika koji je u više navrata hvalio ruskog predsednika, dobio je otkaz na mestu glavnog dirigenta Minhenske filharmonije jer, uprkos pozivima gradonačelnika Minhena, nije javno osudio rat u Ukrajini.
Zatvorena su mu i vrata Karnegi hola u Njujorku, izviždan je u milanskoj La Skali, a izvesno je da će ovog septembra biti otkazan Gergijev festival koji je godinama organizovala Filharmonija Roterdama.
 
U nemilosti se našla i operska diva Ana Netrebko, koja je odustala od nastupa planiranog za 9. mart u milanskoj Skali, a potom joj je Metropoliten opera, čija je jedna od najvećih zvezda u istoriji te njujorške kuće, dala otkaz jer se nije distancirala od Putina.
 
Netrebko se, naime, na društvenoj mreži oglasila rečima da je protivnik rata u Ukrajini, ali i da je Ruskinja koja voli svoju zemlju, pa istakla i da pogrešnim smatra što se umetnici i druge javne ličnosti primoravaju da u javnost iznose svoja politička opredeljenja i osuđuju svoje domovine, piše Euronews.
 
S druge strane, britanski teatri otkazali su gostoprimstvo ruskom Državnom baletu Sibira koji je imao zakazanu turneju u toj zemlji, kao i planirana rezidencija moskovskog Boljšoj baleta ove sezone u Kraljevskoj kući opere.
 
Na invaziju Rusije na Ukrajinu nisu ćutali ni pop muzičari, pa su Luis Tomlinson, Nik Kejv, Igi Pop, kao i grupe "Franz Ferdinand", "Green Day" i "Placebo" među onima koji su otkazali svoje nastupe u Moskvi.
 
Čak su i organizatori Evrovizije preinačili prvobitnu odluku da dozvole Rusiji učešće na ovogodišnjem takmičenju zbog "apolitičnosti tog događaja".
 
Poziv na bojkot ruskih filmova i bioskopa
 
Ukrajinska filmska akademija pozvala je na međunarodni bojkot ruske kinematografije i  evropske institucije da isključe tu zemlju iz svih filmskih finansijskih fondova, kao što je Eurimages Saveta Evrope. Takođe, pozvali su producente, distributere i filmske festivale da odbace "kulturu agresorske države koja je pokrenula neopravdan i ničim izazvan rat u centralnoj Evropi".
 
Grupa koja je pokrenula peticiju na portalu Change.org navela je da "svako prisustvo ruskih filmova u programima svetskih filmskih festivala stvara iluziju da je Rusija uključena u vrednosti civilizovanog sveta".
 
Odgovor nije izostao. Ruski filmovi neće biti prikazani na čuvenom Kanskom festivalu u aprilu, kao ni na stokholmskom, ni na glazgovskom.
 
"Svako ko je u stanju da za nešto optuži ceo narod, zapravo je šovinista"
 
Bojkotovani su i ruski sportisti, koji su decenijama osvajali medalje i šampionate u mnogim sportovima. Ove godine zastava Rusije, po svemu sudeći, neće se vijoriti na Svetskom prvenstvu u fudbalu, kao ni na jednom od takmičenja Međunarodne asocijacije atletskih federacija, na teniskom Dejvis kupu niti na većini drugih sportskih takmičenja.
 
Mnoge zemlje zatvorile su vrata i ruskim naučnicima. Nemačka, zemlja sa kojom je Rusija najviše sarađivala na polju nauke, posle Sjedinjenih Američkih Država, obustavlja sve naučne kolaboracije, a saradnju sa ruskim naučnicima i istraživačima suspendovala je i Evropska komisija.
 
Pesnikinja, spisateljica, kolumnistkinja, od nedavno i muzičarka Frida Šarar, čije su pesma "Jebo vas jezik" i tekst "Prvi Hrvat u mom selu" kao izraz njene ideološke slobode postali viralni u celom regionu, smatra da je "svako ko je u stanju da za nešto optuži celi jedan narod, zapravo šovinista". 
 
"Idealizovanje, kao i satanizovanje zavađenih strana u ratu, naivno je i degutantno. Rat je kompleksna stvar, sitno gusto tkanje političkih niti, koje retko ko ume da raspetlja. Vode ga prevejani zlikovci u ime nevinog građanstva koje samo želi da živi normalne živote, kojoj god naciji pripadali", kaže Frida za Euronews Srbija.
 
Najočigledniji "udarac" pretrpeli su upravo kulturni poslenici, a čini se naročito filmski stvaraoci, koji su decenijama gradili mostove ka Evropi. Oni se sada ruše.
 
Sergej Loznica, nagrađivani ukrajinski reditelj filmova "Donbas" i "Babi Yar Context" jedan je od retkih umetnika koji su podsetili javnost na to da u Rusiji ima dobrih ljudi. On je pismu koje je uputio portalu Variety istakao da ima "mnoge priatelje i kolege, ruske filmske stvaraoce, koji su protiv ovog sumanutog rata".
 
"Kad čujem ove pozive da se zabrane ruski filmovi, pomislim na one (filmske umetnike) koji su dobri ljudi. Oni su žrtve ove agresije, koliko i mi", rekao je reditelj.
 
"Ne padajmo u ludilo - zaboravljamo dobre ljude"
 
On je prethodno vratio svoje članstvo Evropskoj filmskoj akademiji, jer nije bio zadovoljan "suviše blagom" reakcijom koju su imali na rusku invaziju Ukrajine, ali je rekao da ni u jednom trenutku nije nameravao da provocira bojkot umetnika.
 
"U februaru 2022. kada su ruski vojnici tek započeli invaziju na Ukrajinu, prva poruka koju sam dobio bila je od mog prijatelja Viktora Kosakovskog, ruskog reditelja koji je rekao: 'Oprosti mi. Ovo je katastrofa. Tako me je sramota'. Onda kasnije, istog dana, Andrej Zvjaginčev, koji je još slab zbog duge bolesti, snimio mi je video poruku. Ono što se dešava pred našim očima je užasno, ali vas molim da ne padnemo u ludilo. Ne smemo da sudimo ljudima na osnovu njihovih pasoša. Možemo da im sudimo prema njihovim postupcima. Pasoš je vezan za mesto na kom smo se sticajem okolnosti rodili, dok su postupci ono što ljudi svojevoljno rade", rekao je Loznica.
 
Podršku ruskim kolegama uputili su i iz Filmskog festivala u Lokarnu, navodeći da neće bojkotovati ruske filmove u ovogodišnjoj selekciji, nego da će stati na stranu "slobode izraza i filmske umetnosti u svim oblicima".
 
I Venecijansko Bijenale, organizacija koja stoji iza Venecijanskog filmskog festivala, neće zabraniti prisustvo ruskih delegacija istakavši da su u bliskom kontaktu sa onima koji se u Rusiji oštro protive ratu.
 
"Venecijansko Bijenale neće zatvoriti vrata onima koji brane slobodu izražavanja i bune se protiv neshvatljivih i neprihvatljivih odluka da se napada suverena zemlja i njeno bespomoćno stanovništvo. Za one koji se suprotstavljaju sadašnjem ruskom režimu uvek će biti mesta na izložbama Bijenala, od umetnosti do arhitekture i na festivalima - od filmskog do plesnog, od muzike do pozorišta", saopštila je ta organizacija.
 
Ni poznati ukrajinski umetnici Ilija i Emilija Kabakov, koji žive i rade u Njujorku, ne veruju u kulturne sankcije.
 
"Kulturne veze mogu povezati ljude kada političari podbace i dijalog je važan sve dok ga je moguće stvoriti", rekli su oni za ArtNet.
 
"Kad histerija krene, vrlo ju je teško zaustaviti"
 
Pre nekoliko dana u Zagrebačkom kazalištu mladih premijerno su u dve večeri i dva dela izvedeni "Braća Karamazovi" Olivera Frljića, koji su s ratom u Ukrajini dobili sasvim drugačiji referentni okvir.
 
"Dogodilo se da je politička stvarnost postala toliko dominantna da je ona potpuno dekodirala i moju predstavu i taj tekst", rekao je Frljić u intervjuu za Jutarnji list.
 
"Verujem da će sad biti mnogo onih koji će zameniti borbu protiv Putinovog režima i onoga što on radi s jednom generalnom rusofobijom, a to je - strašno. To se događalo i u vreme Drugog svetskog rata. Mnogi autori koji su pisali jedno, dva veka pre tog rata i koji nisu imali nikakve veze s nacističkim režimom u nekim su zapadnim zemljama tad su zabranjeni. Ubijati već mrtve pisce zbog nekih jeftinih dnevnopolitičkih poena sigurno nije dobar odgovor. Pratim šta se događa s otkazivanjem nekih koncerata, zbog autora, ovde ne govorimo ni o dirigentima, nego o autorima koji su odavno mrtvi. To nije put. Kad histerija krene, vrlo je teško zaustaviti takve stvari. Ja treba do kraja sezone da postavim još jednog Dostojevskog. Radim u Štutgartu 'Zločin i kaznu' i interesuje me hoće li tu biti ikakvih otkazivanja, pritisaka ili bilo čega", rekao je reditelj.
 
Bojkot ruskih umetnika van njihove države ne pomaže narodu Ukrajine, kaže za Euronews Srbija Milena Dragićević Šešić, profesorka emerita Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. 
 
"Narod ne pronalazi utehu u tome što neki ruski umetnik neće nastupiti na određenoj sceni, ali bi sigurno narod Ukrajine bio mnogo više povređen i unižen da neko ko podržava režim koji je izveo agresiju na njihovu zemlju nastupa na pariskoj ili nekoj drugoj sceni. Doživeli bi to kao šamar u lice, hipokriziju Zapada, koju je već doživeo (obećanja pomoći i sigurnosti, ostala su samo obećanja, a oni sami na bojnom polju). I mogu da razumem kada neko u publici ne želi da gleda na sceni umetnika koji glorifikjuje nekog ko čini zlodela, a primera takvih imali smo i nakon Drugog svetskog rata. Isto tako mogu da kažem da nisam za embargo osim onog političkog i vojnog, jer je svaki drugi embargo strašan i podstiče isključivost i predrasude", kaže dr Dragićević Šešić.
 
Prema njenim rečima, nijedan umetnik ne bi trebalo da idealizuje vlast i posebno ne glorifikuje političke vođe.
 
 
Šta je ono što umetnici mogu da učine?
 
Mnoge poznate ličnosti javno su osudile napad na Ukrajinu. Između ostalih, oglasili su se Madona, Švarceneger, Anđelina Džoli, Stiven King, Marna Abramović, Ešton Kučer i Mila Kunis, Olga Kirilenko, Kejt Blančet i mnogi drugi, a ukrajinske zastave našle su se čak i u rukama animiranih likova porodice Simpson. 
 
Oskarovac Šon Pen je samo nekoliko dana nakon početka ruske invazije stigao u Kijev sa idejom da snimi dokumentarac o tom konfliktu.
 
"Načinjena je brutalna greška jer su oduzeti životi i slomljena srca, i ako ne popusti, verujem da će gospodin Putin napraviti najstrašniju grešku za celo čovečanstvo", rekao je on.
 
Glumac Benedikt Kamberbač koji je nedavno dobio svoju zvezdu na holivudskoj Stazi slavnih, takođe je pružio podršku narodu Ukrajine, ali i "narodu u Rusiji koji se suprotstavlja kleptokratiji i idiotkluku vladara i koji pokušavaju da zaustave ovo zverstvo".
 
Ceo tekst čitajte na Euronews Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Glas razuma

    06.03.2022 08:15
    Kultura i sport treba da budu prostor za dijalog, razmenu mišljenja i približavanje nasuprot neprijateljstvu i ratu. Ne valja kulturna blokada.
    Putin je 8 godina "ćutao", dok je stradalo "13.000-14.000" ljudi u Donbasu, dok je ogroman broj ljudi izbegao. Sada Putin i treba da sprži jednu Slovensku državu, razori gradove, pobije ljude, otera civile u izbeglice.
    Pre 22 godine slično to je uradio NATO- 8 godina je "ćutao", nisu zaštitili od iživljavanja siledžije tenkovima i topovima po civilnom stanovništvu i onda su dali sebi opravdanje da sprže jednu zemlju, razore infrastrukturu, da stradaju nedužni civili.
    Jel' isto opravdanje? Slično ali nije isto.
    Jel' isto stradanje? Slično, ali je neuporedivo.
    Pljujem ja i na jedne i na druge. Obični ljudi će stradati. Imaće i jedni i drugi razlog da se povećaju cene, da se poveća kupovina oružja.
    I jedni i drugi će polarizovati svet i imati povod da manipulišu običnim čovekom.
  • Pera

    06.03.2022 03:46
    Hoće li se ceo svet ofarbavati u boje "ukrajinske" zastave kao onomad u francuske? Neće, ipak su "jadni Ukrajinci" bivši Rusi. Da li su ruska salata, votka, nafta, gas... takođe "neprijatelji slobodnog i demokratskog sveta"? Nisu.

    Teško je ne biti "katolik" i "protestant", teško je ne biti nečiji, teško je znati, teško je biti Čovek. Teško vam "naši" objavljuju komentare (neprikosnovena sloboda mišljenja i izražavanja) jer niste "na liniji".
  • Deks

    06.03.2022 01:58
    U ovom trenutku milioni građana Ukrajine prolaze pravu golgotu, izloženi su najtežem stradanju, negiraju im se osnovna ljudska prava poput prava na život i slobodu. A kod nas se kao najveći problem postavlja pitanje međunarodnog bojkota ruskih umetnika, sportista. Kako je to moguće? Pa niko od tih umetnika i sportista nije životno ugrožen niti mora da vreme provodi u skloništu. Nisu bogme ni materijalno ugroženi. Toj operskoj pevačici ništa se i nebi dogodilo da je iskreno osudila postupke svoje vlasti protiv nečuvene agresije na Ukrajinu. Jasno je iz teksta da zapad itekako pravi razliku između ruskog režima i građana Rusije koji nisu deo režima a u mnogim slučajevima su takođe njegove žrtve.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Dva planinara poginula u Italiji

Tela dvojice italijanskih palninara pronađena su na planini Gran Saso pet dana nakon što su nestali tokom ekskurzije, saopštili su spasioci.

Tajland se pridružuje BRIKS-u kao država partner

Ministarstvo spoljnih poslova Tajlanda saopštilo je da je ta zemlja prihvatila poziv da postane partner BRIKS-a i očekuje da će se u narednom periodu pridružiti toj organizaciji kao punopravni član.