Noam Čomski o ratu u Ukrajini: Kosovo, Irak i Libija su direktno uticali na sukob oko Ukrajine

Amerika mora hitno da izaberu diplomatiju, a ne vojnu eskalaciju, jer bi ona mogla da bude "smrtna presuda za našu vrstu, bez pobednika", kaže jedan od najznačajnijih živih intelektualaca Noam Čomski.
Čomski je u intervjuu za Truthout poručio da je invazija na Ukrajinu "ratni zločin najvišeg reda, koji se može uporediti sa američkom invazijom Iraka i Hitlerovom i Staljinovom invazijom Poljske u septembru 1939." Kako je objasnio, "uvek ima smisla tražiti objašnjenja, ali nema opravdanja, nema olakšavajućih okolnosti".
 
"Ukratko, kriza se kuvala 25 godina pošto su Sjedinjene Države s prezirom odbacile ruske bezbednosne brige, posebno istaknute crvene linije - Gruziju i pogotovo Ukrajinu. Ima dobrih razloga za uverenje da je ova tragedija mogla biti izbegnuta čak i u poslednji čas. O tome smo mnogo puta ranije razgovarali. A o tome zašto je Putin baš sad započeo zločinačku agresiju možemo spekulisati kako nam drago. Važno je da pozadina svega toga nije nepoznata – izbegava se, ali se ne poriče.
 
Lako je razumeti da se onima koji sad trpe zločin može činiti neprihvatljivim razmišljanje o tome zašto se on dogodio i da li je mogao biti izbegnut. Razumljivo, ali pogrešno. Ako želimo da reagujemo na tragediju na takav način da istovremeno pomognemo njenim žrtvama i izbegnemo još goru katastrofu, mudro je saznati što više o tome šta je pošlo naopako i kako se tok događaja mogao ispraviti. Herojski gestovi možda izazivaju divljenje, ali ne pomažu", prenosi Peščanik reči Čomskog.
U intervjuu je ukazano na to da je Putin pokušao da opravda invaziju u govoru od 21. februara, kada je naveo Kosovo, Irak, Libiju i Siriju kao dokaze da su Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici više puta kršili međunarodno pravo. Po rečima Čomskog, rezultat Putinovog pokušaja da opravda agresiju je nula. Istina je, kaže, da SAD i saveznici krše međunarodni zakon ne trepnuvši okom, ali da to nije izgovor za Putinove zločine.
 
"S druge strane, Kosovo, Irak i Libija izvesno su direktno uticali na sukob oko Ukrajine. Invazija Iraka je udžbenički primer zločina za kakve su u Nirnbergu nacisti osuđivani na smrt vešanjem. Čista, ničim izazvana agresija. I šamar Rusiji.
 
U slučaju Kosova, NATO agresija (što znači američka agresija) opisivana je kao 'nezakonita, ali opravdana' (na primer, to je o njoj rekla Međunarodna komisija za Kosovo, s Richardom Goldstoneom na čelu) zato što je cilj bombardovanja bio zaustavljanje strahota koje su se tamo događale. Takvo rasuđivanje je zahtevalo obrtanje hronologije. Postoje očigledni dokazi da su mnoge strahote bile posledica invazije: predvidljive, predviđene, očekivane. Diplomatska opcija je bila dostupna, ali je, kao obično, zanemarena u korist nasilja", poručuje Čomski.
 
Dodaje i da visoki zvaničnici SAD tvrde da je "pre svega bombardovanje ruske saveznice Srbije - a da Rusija o tome čak nije bila prethodno obaveštena - obustavilo nastojanja Rusije da zajedno sa SAD na neki način radi na izgradnji evropskog bezbednosnog poretka posle Hladnog rata". Takvo stanje dodatno su pogoršale invazija Iraka i bombardovanja Libije. 
 
"Događaji imaju posledice, bez obzira na prikrivanje posledica. Status međunarodnog prava nije se promenio u periodu posle Hladnog rata; nisu se promenile čak ni reči, a kamoli postupci. Predsednik Klinton je jasno rekao da Sjedinjene Države nemaju nameru da ga poštuju. Klintonova doktrina kaže da Sjedinjene Države zadržavaju pravo da deluju 'unilateralno kad je to neophodno', što između ostalog podrazumeva i 'unilateralnu upotrebu vojne sile' za odbranu vitalnih interesa kao što je 'obezbeđivanje nesmetanog pristupa ključnim tržištima, zalihama energije i strateškim resursima'. Tako su postupali i njegovi naslednici i svi ostali su mogli da nekažnjeno krše zakone. Time ne želim da kažem da međunarodno pravo nema nikakvu vrednost. Ono ima svoj domen primene i koristan je standard u nekim slučajevima", smatra Čomski.
 
Kako je naveo, sviđalo se to nama ili ne, izbor je ili da Putin bude više nagrađen nego kažnjen za čin agresije ili je tu velika verovatnoća terminalnog rata. Po njegovim rečima, možda je privlačna ideja da medveda sateramo u ćošak iz kog će on očajnički nasrtati kako može i ume, ali to nije baš mudro.
"U međuvremenu bi trebalo da učinimo sve što je u našoj moći da obezbedimo podršku onima koji hrabro brane svoju domovinu od surovog agresora, onima koji beže od strahota i hiljadama hrabrih Rusa koji se javno suprotstavljaju zločinu i izlažu velikoj ličnoj opasnosti, što je lekcija svima nama.
 
Trebalo bi, takođe, da pokušamo da nađemo načina da pomognemo jednoj mnogo široj klasi žrtava: životu na Zemlji. Ova katastrofa se događa u trenutku kad sve velike sile - u stvari, kad svi mi moramo da se ujedinimo kako bismo zajednički kontrolisali jednu ogromnu pretnju, ekološko uništenje koje već uzima žalostan danak, a uskoro će biti i mnogo gore ako se ne preduzmu veliki napori, i to što pre. Da bih podvukao ono što je očigledno, napominjem da je IPCC upravo objavio najnoviji i daleko najzloslutniji redovni izveštaj o našem srljanju u katastrofu. U međuvremenu, ne preduzimamo neophodne aktivnosti, čak idemo unazad, jer se preko potrebni resursi troše na uništavanje i svet sad povećava potrošnju fosilnih goriva, pa i onog najopasnijeg, kog još ima dovoljno - uglja. Groteskniji sticaj okolnosti teško se može zamisliti. To se ne može ignorisati. Svaki trenutak je dragocen". 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Wes

    13.03.2022 19:14
    Pa...
    ..kad počneš da brojiš drugima krvna zrnca, daješ dozvolu svakom da prebroji tvoja.


  • Сеновић

    12.03.2022 15:31
    kvsendra@gmail.com
    Излапитис заборавио напад Немачке и ЕУ на Русију и Србију.
  • Jeton

    12.03.2022 12:30
    Лиманац
    Dal nisi kasnio malo.
    Pazi kad predjes ulicu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet