Portparol Ministarstva odbrane Igor Konašenkov rekao je juče da je oružje "Kinžal", što u prevodu s ruskog znači "bodež", uništilo "veliko podzemno skladište projektila i municije u zapadnoj Ukrajini", a danas je saopšteno da su gađane rezerve goriva ukrajinske vojske na jugu zemlje.
Inače, ruski predsednik Vladimir Putin je ovo hipersonično oružje opisao kao "nepobedivo", međutim još nije precizno objašnjeno šta ono zapravo predstavlja, navodi
Euronews Srbija.
Moskva tvrdi da ove rakete lete izuzetno brzo, 12.000 kilometara na sat i to u kombinaciji sa manevrisanjem zbog čega je teško pratiti je. Međutim, neki zapadni vojni stručnjaci smatraju da Rusija možda preuveličava mogućnost svog hipersoničnog oružja.
Vojni analitičar Vasilij Kačin kaže da je kod nje zapravo najveća moć brzina.
"Hipersonična raketa ima veći kapacitet prodora i razornu moć upravo zbog velike brzine i to je njena prednost", navodi Kačin.
Međutim, drugi vojni ekspert, Pavel Felgenhauer, kaže da upotreba ove rakete ne daje Moskvi nikakvu prednost sem strateške.
"U suštini, to ne menja bojno polje, ali svakako ima efekta u smislu psihološke propagande. Izjave iz Moskve zapravo imaju za cilj da sve uplaše", ocenjuje Felgenhauer.
Inače, Moskva je razvila ovu paletu hipersoničnog oružja kako bi mogla da izbegne odbrambeni sistem kao što je američki ratni štit u Evropi. Ovu raketu uspešno je testirala i Kina, a o njoj razmišlja i Severna Koreja.
"SAD trenutno nemaju ovakvo oružje i zbog toga Rusi veruju da su u prednosti", primećuje Kačin.
Ovo oružje ima nekoliko klasa:
Kinžal - bodež:
Prvi put ovo oružje je testirano 2018. godine, a kako su tada saopštili iz Ministarstva odbrane Rusije, ove rakete su uspešno pogađale svoje mete u rasponu od 1.000 do 2.000 kilometara.
Avangard jedrilica:
Ruske hipersonične jedrilice, rakete "Avangard" sposobne su da menjaju kurs i visinu pri veoma velikim brzinama, pa su prema Putinu, "praktično nepobedive". Ruski predsednik ovo oružje čak po značaju poistovećuje sa stvaranjem prvog veštačkog satelita Zemlje, čuvenim Sputnjikom.
Uspešno je testiirana u decembru 2018. godine i njena brzina tada je bila 27 puta veća od brzine zvuka i pogodila je metu koja je bila udaljena 6.000 kilometara. Ove jedrilice su takođe sposobne i da nose nuklearno oružje.
Cirkon:
Hipersonične rakete pod nazivom Cirkon se ispaljuju sa broda ili podmornice. Prvo zvanično probno lansiranje bilo je u oktobru 2020. godine. Krajem decembra 2021. godine je prvi put uspešno ispaljena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Aps
Антун Чупак
Jedan Tata
Veoma infantilno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar