Ona je na čelu bolnice bila u drugoj polovini 1991. u vreme najžešćih napada na taj grad.
Pošto su ga tri meseca držali pod opsadom, u novembru 1991. u tada već gotovo potpuno razrušeni Vukovar ušle su snage JNA i srpskih paravojnih formacija.
Iz vukovarske ratne bolnice izvedeni su ranjenici, među kojima su bili i civili, koji su ubijeni na Ovčari u noći između 20. i 21. novembra 1991.
Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirano je 200 tela, a još se traga za posmrtnim ostacima oko 60 osoba.
Vesna Bosanac je odvedena u zatvor u Sremskoj Mitrovici gde je provela tri nedelje, a zatim još dva dana u Beogradu pre nego što je razmenjena.
Za tri meseca opsade, u bolnici je lečeno oko 4.000 ranjenika i obavljeno oko 2.250 operacija.
O odvođenju ranjenika i civila iz vukovarske bolnice Vesna Bosanac je svedočila 2008. pred Sudom u Hagu, u postupku protiv Vojislava Šešelja, a bila je svedok i na suđenju bivšem predsedniku samoproglašene Republike Srpske Krajine Goranu Hadžiću.
Vesna Bosanac je rođena u Subotici 1949, a bila je pedijatar.
Komentari 8
Ivan, Osijek
@Вуковар
"Да ли то значи да је у тако малом граду са тако малом болницом на време прикупљено довољно материјала за оперативно збрињавање готово 7000 људи? Неко је баш био видовит."
Nije nitko bio vidovit. Medicinski materijal i ostala pomoć su dostavljani tzv. "Kukuruznim putem" preko Bogdanovaca, sve do pada grada u potpuno okruženje. Nakon toga je pomoć bacana poljoprivrednim avionima AN2, koji su letjeli noću na vrlo maloj visini (uz pomoć GPSa).
srđan
Deks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar