Rekordna poskupljenja u Italiji, kilogram hleba košta i do 10 evra

Inflacija i rat u Ukrajini, pored cena gasa i struje, dovode do povećanja cena brašna, žitarica i kukuruza u Italiji i do 13 puta.
Rekordna poskupljenja u Italiji, kilogram hleba košta i do 10 evra
Foto: Pixabay
Prosečna cena hleba je 5,31 evro za kilogram, ali negde dostiže i do 10 evra što predstavlja rekordno poskupljenje u Italiji.
Već nakon samo jedne nedelje rata u Ukrajini cena kukuruza u Italiji, koja uvozi čak 64 odsto pšenice, porasla je za 17 procenata, a soja za prehranu životinja za šest odsto. 
To je analiza Koldiretija (najvećeg udruženja za zastupanje i pomoć italijanskoj poljoprivredi) na osnovu analize berze u Čikagu koja je svetska referenca za trgovinu poljoprivrednih proizvoda.
 
Ono što dovodi do tih povećanja jeste zatvaranje luka na Crnom moru koje sprečava isporuke i stvara nestašice na svetskom tržištu gde Rusija i Ukrajina zajedno čine 29 odsto izvoza pšenice i 19 odsto kukuruza.
 
Ta situacija direktno pogađa Italiju koja uvozi čak 64 odsto pšenice za proizvodnju hleba i 53 odsto kukuruza koji joj je potreban za ishranu stoke, pokazuje Koldiretijeva analiza.
 
Takođe, ta analiza prikazuje i da je Ukrajina drugi dobavljač kukuruza Italije sa udelom od nešto više od 20 odsto, ali takođe garantuje pet odsto nacionalnog uvoza pšenice.
 
"Ovo je trenutak velike neizvesnosti usled rata u Ukrajini. Mi ćemo se truditi da hleb ne nedostaje na stolovima Italijana i nadamo se da pekari neće podići cene s obzirom na to da znaju kroz šta prolaze porodice", izjavio je Mateo Kunsolo, predsednik Udruženja pekara grada Milana i okoline.
 
Međutim, situacija na terenu je drugačija. Od sirovina do hleba - izračunava Assoutenti (Udruženje za zaštitu potrošača), cena raste i do 13 puta.
 
Izuzetno visoko povećanje cena beleže benzin, riba, voće i povrće. Prosečna cena hleba je 5,31 evra po kilogramu, ali negde dostiže i cenu do skoro deset evra po kilogramu. Prosečan kilogram testenine koštao je dva evra, a sada dostiže i cenu do 4,71 evro kao na primer u Kaljariju na Sardiniji.
 
Cene benzina na pumpama u jednom momentu na severu Italije su dostigle i 2,5 evra.
 
U Italiji je došlo do porasta cena hleba čija je prosečna cena 5,31 evro po kilogramu. U gradu Forli cena hleba je dostigla i devet evra po kilogramu, a u Ferari rekordnih 9,8 evra.
 
Što se tiče testenina, Kaljari je najskuplji grad, sa cenom od 4,7 evra za kilogram. Prosečna cena hleba je 5,31 evra po kilogramu.
 
Venecija je takođe skupa, sa kilogramom svežeg hleba koji se u proseku prodaje po ceni od 5,52 evra, a najviša dostignuta cena je 8,5.
 
Cene preko šest evra po kilogramu beleže se u mnogim gradovima, od Milana do Barija, od Ankone do Maćerate, Bolonje, Bolcana, Modene, Ređo Emilije, Trenta i Udina.
 
Najjeftinije provincije su Napulj (maksimalno dva evra), Kozenca (2,5 evra) i Benevento (2,65 evra).
 
Koliko će trošiti italijanske porodice u 2022.
 
Federkonzumatori (Udruženje za zaštitu potrošača i pružanje informacija) je predvideo na početku godine da će svaka italijanska porodica morati da izdvoji 1.719 evra više u 2022. godini nego u prethodnim za osnovne životne potrebe: 299 evra više za hranu, 172 evra za transport, 824 evra za struju i gas, 23 evra za vodu, 83 evra više za školske knjige.
 
Danas se njihovo predviđanje popelo na 2.354 evra po porodici za 2022. godinu: još 288 evra za benzin, 129 evra više za hranu koje je potrebno dodati na onih 299 evra i 218 evra za struju, gas i vodu.
 
Pre Božića kilogram testenine u samoposluzi je koštao oko 0,89 centa a sada 1,50 evra dok je prosečna cena hleba koji je koštao oko 3,5 evra za kilogram sada preko pet evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milos NS

    24.03.2022 09:26
    Ne verujte ovakvim vestima
    Kakve su ovo botovske informacije! Inam gomilu prijatelja na zapadu pa i Rusiji i svuda je sve jeftinije nego kod nas narocite ako se pogleda odnos cena i plata. U skupljim britanskim marketima ulje je 1.2 funte nakon poskupljenja tj 180 dinara. Benzin u zapadnoj Evropi je svuda oko 2-2,5e po litri a u susedstvu od 1.4-1.6 e po litri. Ako uporedimo platu u Italiji ili Nemackoj jasno je da je njima benzin jeftiniji 5x nego kod nas. A sve i da je hleb u Italiji 5 ili 10 evra(a nije) oni ga retko jedu. Uglavnom jedu makarone koje i nama prodaju.
  • Pera

    23.03.2022 16:25
    Pera
    Pre bi ukrao,hleb nego ga plati toliko skupo! Ovo je pokusaj dase izazovu nemiri po Evropi! A nakraju ako ovo ludilo nesprece...bice pravog rata! Kada stomak zakrci od gladi nebira sredstva da dodje do iste! Nafam se dase ovo nejce preliti i kod nas jer tada ce biti prava apokalipsa!
  • Dd

    23.03.2022 16:03
    Dd
    Ako se ovo pod hitno nezaustavi idu socijalni nemiri,otimacina...! A protiv gladnog,naroda niko nije dobijo,bitku!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.