Varšava odbija da plati ruski gas u rubljama, Italija i Belgija osuđuju kršenje ugovora

Poljska gasna grupa PGNiG objavila je danas da će odbiti da plaća u rubljama nabavku ruskog gasa kako traži Moskva, dok su Italija i Belgija, poput Berlina, rekle da se radi o kršenju ugovora.
Nemačka i Austrija već su odbacile ovaj zahtev koji je juče uputio ruski predsednik Vladimir Putin.
Poljska koja zavisi od ruskih energenata je rekla isto.
"Ne vidimo takvu mogućnost", rekao je predsednik grupe PGNiG Pavel Majevski.
 
On je rekao da ugovor, čije detalje ne može da otkrije, utvrđuje naćin plaćanja, i da nije predviđeno da ruska strana može da ga menja po sopstvenoj volji.
 
"Ispunićemo taj ugovor prema našim preuzetim obavezama", rekao je on, kako navodi agencija PAP. 
 
Aktuelni ugovor nazvan Jamal ugovor ističe krajem godine. Poljska se nada da će uskoro da se oslobodi svoje zavisnosti od ruskog gasa zahvaljujući baltičkom gasovodu, koji će je snabdevati norveškim gasom i preko svog gasnog terminala u luci Svinoujšće gde će brodom stizati tečni prirodni gas.
 
Okupljeni danas na samitu u Briselu više vođa evropske dvadesetsedmorice osudili su zahtev Moskve.
 
"Ako se promene elementi ugovora, onda se sve pregovara, onda se i cena ponovo pregovara. Ne mislim da je to za Rusiju način sa zaobiđe sankcije ali ako hoće da promene odredbe ugovora, onda bi moglo da se razgovara o mnogim elementima", rekao je belgijski premijer Aleksander de Kro.
 
Italijanski premijer Mario Dragi rekao je da smatraju da je to jasno kršenje postojećih ugovora. Nije rekao kako će njegova zemlja reagovati.
 
Berlin je već juče osudio taj zahtev Rusije kao kršenje ugovora, i naveo da će Nemačka sa svojim evropskim partnerima razgovarti o tome kako da odgovori na njega.
 
Rusija danas obezbeđuje 45 odsto evropskog uvoza gasa. Oko 55 odsto nemačkih kupovina gasa dolazi iz Rusije, kao i najveći deo snabvdevanja Finske, Mađarske i Češke.
 
Za sada su ruski energenti u velikoj meri pošteđeni teških zapadnih sankcija protiv Moskve, iako je zapad takoreći potpuno izolovao Rusiju od svetskog finansijskog sistema, paralisao imovinu ruske centralne banke i izazvao pad vrednosti rublje.
 
Ruska centralna banka iako odsečena od velikog dela svojih stranih rezervi koje povremeno prodaje da podrži rublju, uvela je stroge kontrole kapitala koje su doprinele malom stabilizovanju domaće valute.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Hogar

    25.03.2022 08:51
    Ovo je jedan od vrhova zapadnih vrednosti. Pogaziš sve moguće ugovore i sva moguća prava, isteraš metlom i mačke sa festivala, i onda izjaviš kako je zahtev za plaćanje u drugoj valuti kršenje ugovora i da je to neprihvatljivo. Monti Pajton.
  • Limanac

    25.03.2022 08:24
    Sad bi bila fora da Rusi isključe poljake dok ne plate u rubljama a prime evre od recimo nemaca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.