"Štitimo ženski sport, osiguravamo jednake uslove za sportistkinje", rekao je Stit, republikanac, na ceremoniji potpisivanja. "Kada je reč o sportu, devojke bi trebalo da se takmiče s devojkama, dok bi dečaci trebalo da se takmiče s dečacima. I budimo jasni, to je sve što ovaj zakon kaže", dodao je.
Predlog zakona, koji je lako prošao u Domu i Senatu pod vođstvom republikanaca, stupio je na snagu odmah guvernerovim potpisom. Takozvani "Save Women's Sports" odnosi se na državne škole preko fakulteta.
Oklahoma je postala 12. država koja je donela zakon kojim se transrodnim devojkama zabranjuje učestvovanje i takmičenje u ženskom sportu u školi. Slični nacrti zakona koji su prošle nedelje doneti u Arizoni i Kentakiju čekaju poteze guvernera tih država.
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti procenili su 2019. da je samo 1,8 odsto srednjoškolaca u zemlji transrodno, a grupa Kampanja za ljudska prava tvrdi da prema anketama samo oko 12 odsto njih igra u ženskim timovima.
Kulturološki rat u SAD-u
Prava transrodnih osoba gurnuta su u prvi plan kulturoloških ratova koji se odigravaju širom Sjedinjenih Država poslednjih godina, zajedno s pitanjima kao što su reproduktivna prava.
Poslednjih meseci mnogo pažnje izaziva slučaj američke plivačice Lie Tomas (22) koja je do pre dve godine bila muško.
Kao Vil Tomas tri godine se takmičio u muškoj konkurenciji, pre nego što je promenio pol. Nakon promene pola, Lia je morala da sačeka godinu dana kako bi počela da se takmiči u ženskoj konkurenciji i sada ruši brojne rekorde.
Prema pravilima National Collegiate Athletic Association (NCAA), dopušteno joj je takmičenje u ženskim disciplinama jer je završila potrebnu jednogodišnju terapiju testosterona.
Komentari 3
Ime
srđan
Nimbus
Pogledajte South Park klip o tome. Naravno, maksimalno iskarikirano, ali poenta pogodjena.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar