Analitičar: Politici proširenja EU potrebna prekretnica i ukidanje zloupotrebe veta

Evropskoj uniji je potrebna prekretnica u politici proširenja, koja je postala "prazna ljuštura", ocenio je viši naučni saradnik na Centru za evropske političke studije (CEPS) Ervan Foere.
Analitičar: Politici proširenja EU potrebna prekretnica i ukidanje zloupotrebe veta
Foto: Pixabay
On smatra da EU mora da ispuni svoje obaveze prema Zapadnom Balkanu i da prekine praksu zloupotrebe veta pojedinih članica u procesu pridruživanja.
 
"Slabosti u celokupnom pristupu EU, zajedno sa neuspehom da poštuje svoje obaveze prema regionu, dozvoljavajući pojedinačnim članicama da nametnu svoju domaću agendu, podriva kredibilitet EU u celini, a njena politika proširenja ostaje ništa drugo do prazna ljuštura", navodi  Foere u analizi "Može li rat u Ukrajini da oživi agendu proširenja EU za Zapadni Balkan?"
Prema njegovom mišljenju, EU će biti potrebna "prekretnica" u politici proširenja ako želi da ostvari svoje ambicije kako prema Ukrajini, Moldaviji i Gruziji, tako i prema zemljama Zapadnog Balkana.
 
EU će morati da ispuni svoja obaveze prema Zapadnom Balkanu, a to znači, piše Foere, kvalitativnu promenu u pristupu EU i ukidanje prava veta pojedinačnih država članica: "To će takođe značiti sprovođenje inovativnih mera kako bi reformska agenda bila efikasnija, što uključuje invazivnije mehanizme monitoringa i sistematičnije uključivanje organizacija civilnog društva".
Foere ocenjuje da bi uvođenje "faznog pristupanja" značilo da bi građani mogli da osete koristi pridruživanja kroz ceo proces a ne samo u trenutku pristupanja.
 
Sada, kada se u Ukrajini dešava tragedija, zahtev Kijeva za članstvo u EU skrenulo je pažnju na politiku proširenja Unije, navodi.
 
Foere ističe da zloupotreba prava veta pojedinih članica Unije u rešavanju problema koji nemaju nikakve veze sa kriterijumima i uslovima koje zemlje kandidati moraju da ispune ukazuje na "slabost i licemerje procesa donošenja odluka u EU u odnosu na njenu politiku proširenja".
 
Nerešeni bilateralni problemi, ocenjuje Foere, navodeći slučajeve Severne Makedonije, Kosova i BiH, treba da budu rešavani u zasebnim posredovanim procesima koji bi se odvijali paralelno sa početkom pristupnih pregovora, a ne kao njihov preduslov.
 
"Ova kašnjenja i blokade izazvali su duboko razočarenje i frustraciju u zemljama Zapadnog Balkana. Oni su ostavili region ranjivim na maligne uticaje, sa Rusijom koja je više nego rado iskoristila mnoge tenzije i podele u regionu", navodi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet