Analitičar: Politici proširenja EU potrebna prekretnica i ukidanje zloupotrebe veta

Evropskoj uniji je potrebna prekretnica u politici proširenja, koja je postala "prazna ljuštura", ocenio je viši naučni saradnik na Centru za evropske političke studije (CEPS) Ervan Foere.
Analitičar: Politici proširenja EU potrebna prekretnica i ukidanje zloupotrebe veta
Foto: Pixabay
On smatra da EU mora da ispuni svoje obaveze prema Zapadnom Balkanu i da prekine praksu zloupotrebe veta pojedinih članica u procesu pridruživanja.
 
"Slabosti u celokupnom pristupu EU, zajedno sa neuspehom da poštuje svoje obaveze prema regionu, dozvoljavajući pojedinačnim članicama da nametnu svoju domaću agendu, podriva kredibilitet EU u celini, a njena politika proširenja ostaje ništa drugo do prazna ljuštura", navodi  Foere u analizi "Može li rat u Ukrajini da oživi agendu proširenja EU za Zapadni Balkan?"
Prema njegovom mišljenju, EU će biti potrebna "prekretnica" u politici proširenja ako želi da ostvari svoje ambicije kako prema Ukrajini, Moldaviji i Gruziji, tako i prema zemljama Zapadnog Balkana.
 
EU će morati da ispuni svoja obaveze prema Zapadnom Balkanu, a to znači, piše Foere, kvalitativnu promenu u pristupu EU i ukidanje prava veta pojedinačnih država članica: "To će takođe značiti sprovođenje inovativnih mera kako bi reformska agenda bila efikasnija, što uključuje invazivnije mehanizme monitoringa i sistematičnije uključivanje organizacija civilnog društva".
Foere ocenjuje da bi uvođenje "faznog pristupanja" značilo da bi građani mogli da osete koristi pridruživanja kroz ceo proces a ne samo u trenutku pristupanja.
 
Sada, kada se u Ukrajini dešava tragedija, zahtev Kijeva za članstvo u EU skrenulo je pažnju na politiku proširenja Unije, navodi.
 
Foere ističe da zloupotreba prava veta pojedinih članica Unije u rešavanju problema koji nemaju nikakve veze sa kriterijumima i uslovima koje zemlje kandidati moraju da ispune ukazuje na "slabost i licemerje procesa donošenja odluka u EU u odnosu na njenu politiku proširenja".
 
Nerešeni bilateralni problemi, ocenjuje Foere, navodeći slučajeve Severne Makedonije, Kosova i BiH, treba da budu rešavani u zasebnim posredovanim procesima koji bi se odvijali paralelno sa početkom pristupnih pregovora, a ne kao njihov preduslov.
 
"Ova kašnjenja i blokade izazvali su duboko razočarenje i frustraciju u zemljama Zapadnog Balkana. Oni su ostavili region ranjivim na maligne uticaje, sa Rusijom koja je više nego rado iskoristila mnoge tenzije i podele u regionu", navodi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Rumuni danas biraju novog predsednika

Rumuni danas biraju novog predsednika od 13 kandidata, a najviše šansi imaju premijer Marsel Čolaku i lider desničarskog Saveza za uniju Rumuna (AUR) Đorđe Simion.

U Barseloni protest protiv visokih kirija

Hiljade ljudi okupile su se danas u Barseloni na poziv udruženja stanara i kolektiva da osude teškoće u pristupu stanovanju, tražeći smanjenje zakupnina u tom gradu.

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.