Sve više praznih rafova u Austriji, već nema ulja, a preti nestašica putera, brašna i testenina

U supermarketima širom Austrije kupci zatiču sve više praznih rafova, koji su do skoro bili samo sporadična, a sada postaju svakodnevna pojava.
Pojedini supermarketi deluju skoro prazni, na policama nedostaju skoro svi proizvodi, a posebno je teško naći suncokretovo ulje, a preti i nestašica putera.
To je situacija kako u velikim trgovinskim lancima, diskontima, ali i manjim prodavnicama.
Rat u Ukrajini izazvao je krizu koja je snažno pogodila isporuke austrijskim prodavnicama. Nestašicu mnogih proizvoda izazvao je problem u lancu isporuke, odnosno izostanak isporuka. Takođe, situaciju dodatno pogoršava to što pojedini građani kupuju na veliko.
 
Razlog za nestašicu ulja je što tri četvrtine suncokretovog ulja u svetu dolazi iz Rusije i Ukrajine.
 
Austrija je prošle godine uvezla oko 19.484 tona uljanih useva iz Ukrajine. Takođe i ulje uljane repice postaje sve traženije, a tako se sve teže može naći. Posledica te nestašice je da su ulja poskupela za oko 13 odsto.
 
Isto tako preti i nestašica putera, ukazuje Udruženje trgovaca Austrije.
 
Poljoprivrednici i mlekare su suočene sa dramatičnim rastom cena energije, hrane i đubriva, što dovodi do poskupljenja poljoprivrednih proizvoda i nestašicu, jer se mnogima više ne isplati proizvodnja. Konzerve iz uvoza, takođe, postale su predmet velike potražnje. Isto tako, u mnogim prodavnicama ne mogu se naći određene vrste brašna i testenina.
 
Takođe, i određeni suhomesnati proizvodi se trenutno isporučuju samo u manjim količinama. Zbog svih ovih problema vlada je najavila sednicu kako bi razmotrila sigurnost snabdevanja.
 
Predsednik Udruženja trgovaca Rajner Vil upozorava da će sledeća kriza snabdevanja uslediti za tri do četiri meseca. Pored ukrajinske krize, za aktuelnu situaciju u prodavnicama kriv je i pandemijski lokdaun u Šangaju, gde na stotine teretnih brodova čeka isplovljavanje.
 
Uvoz i pored dobrog roda
 
I pored dobrog roda, Austrija je prošle godine morala da uvozi poljoprivredne proizvode - voće, povrće i hranu za životinje.
 
Rod poljoprivrednih proizvoda nije bio dovoljan za industrijsku preradu, pa je, između ostalog, Austrija morala da uveze tri miliona tona žitarica, 743.000 tona voća, 450.000 tona biljnog ulja i 981.000 tonu krompira.
 
Jedino količine domaćeg vina pokrile su potražnju u potpunosti. Pokrivenost potražnje žitarica bila je 94 odsto, krompira 90 odsto, voća 48 odsto i biljnih ulja svega 25 odsto.
 
Prošle godine, zabeležen je rast potrošnje krompira, koja je dostigla najviši nivo od 1995, odnosno potrošnja krompira po glavi stanovnika bila je 61 kilogram - za 3,7 kilograma više nego godinu dana ranije.
 
Istovremeno je registrovan rast proizvodnje za 18 odsto nego poslovne 2019/2020. godine. Tako su, prema podacima Statističkog zavoda, poljoprivrednici proizveli oko 886.000 tona krompira.
 
Isto tako registrovan je i porast u proizvodnji voća za oko 21 odsto (481.000 tona), ali je za pet odsto smanjen rod suncokreta i uljane repice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Hm

    04.05.2022 18:33
    Hm
    Pa, svemu dodje kraj. Srbija se super drži, uvek se nešto moze naci na akciji, pijaci...
  • tanjug

    04.05.2022 13:38
    nije novinska agencija
    pa bi sve sto ide preko iste trebalo uzeti u ravni naucne fantastike. Da se oni slusaju, mislili bi da smo ovde na zapadu ono.... korak od totalne propasti. skoro pa kako je lukasenko napisao da baltickim zemljama ne daju da putuju u belorusiju a ljudi bi da dodju da kupe ovas i so, jadni ljudi. Tako i ove price.
    i odmah se nadje par napaljenih likova sa "daleko im lepa kuca" i slicnim floskulama.
    Ima svega, cene jesu skocile kao i svugde, niko nije umro od gladi ili hladnoce niti ce, da izgubimo koji gram bi verovatno i bilo bolje za opste zdravlje.
    Pozz sa zlog zapada.
  • cccp

    04.05.2022 11:57
    Ševćet Haljimi
    ...evo stigla radna snaga iz Švedske da radi u slastičarnici Jahorina planina...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.