To se dogodilo na 74-godišnjicu osnivanja Izraela.
Javnost je pozvana da pruži informaciju o napadačima, 19-godišnjem Asadu Jusefu Ali Rafaiju i godinu dana starijem Cabhi Amadu Abu Šakiru iz sela Rumana u području Dženina na severu okupirane Zapadne obale i objavljene su njihove fotografije.
Ubijeni su Jonatan Habakuk, Boaz Gol iz Elada i Oren Ben Jiftah iz Loda, naveli su izraelski mediji. Palestinski ekstremistički Hamas, vladajući u pojasu Gaze, i Islamski džihad su slavili napad, označili su ga herojskim i reakcijom na nedavnu napetost u Jerusalimu, ali nisu preuzeli odgovornost.
Palestinski predsednik Mahmud Abas je osudio "ubistvo izraelskih civila" upozorivši da "ubistva palestinskih i izraelskih civila vode do pogoršanja stuacije", prenela je palestinska novinska agencija Vafa.
Ministar odbrane Izraela Beni Ganc objavio je da palestinske teritorije, pojas Gaze i okupirana Zapadna obala zatvorene povodom Dana nezavisnosti neće biti otvorene do nedelje. Premijer Izraela Naftali Benet zapretio je sinoć da će teroristi i njihovi saučesnici platiti cenu.
Napadom u Eladu broj ljudi ubijenih u antitizraelskim napadima povećao se na 18, a napadači su bili izraelski Arapi i Palestinci sa Zapadne obale.
Posle prvih napada izraelske snage su izvele niz operacija na Zapadnoj obali. Ubijeno je najmanje 26 Palestinaca, uključujući napadače.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken je oštro osudio napad u Eladu. On je rekao da je to bio užasan napad na nevine ljude i da je gnusno što je izveden dok je slavljen Dan nezavisnosti Izraela, te da SAD čvrsto stoje uz svog saveznika.
Portparol Hamasa Hazem Kasem rekao je da upadi na sveto mesto gde se nalazi džamija Al Aksa ne mogu proći nekažnjeno. Hamaid Abu al Hasan iz Islamskog džihada, ocenio je da je skrnavljenje koje čine okupacione snage i "bande jevrejskih naseljenika" Al-Akse prešlo granice.
Tamo su se tokom svetog muslimanskog meseca posta Ramazana više puta sukobljavali Palestinci i izraelski policajci. Ranjeno je gotovo 300 ljudi, uglavnom Palestinaca, na tom svetilištu u istočnom Jerusalimu okupiranom 1967. godine.
U četvrtak, na 74. Dan nezavisnosti Izraela svetilište je bilo ponovo otvoreno za posete Jevreja pošto je deset dana bilo zatvoreno povodom kraja Ramazana i ponovo su izbili sukobi.
Na osnovu statusa kvo nemuslimani mogu da posećuju to mesto, ali ne i da se tamo mole. Međutim sve više Jevreja ide na svetilište na kome su se nekada nalazili drevni jevrejski hramovi, što podstiče strah kod mnogih muslimana da Izrael namerava da preuzme kontrolu. Ta zemlja je to više puta porekla.
Komentari 1
Ljubomir
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar