Oni zahtevaju smenu Vlade i predsednika države Gotabaja Radžjapaksa, koga okrivljuju za izazivanje najveće ekonomske krize u zemlji.
U sukobima pristalica i protivnika Vlade povređene su 23 osobe.
Šri Lanka, koja je na ivici bankrota, objavila je da obustavlja otplate svojih dugova.
Ona ove godine mora da otplati 6,6 milijardi evra, a do 2026. iznos od 23,7 milijardi. Ekonomski problemi doveli su i do političke krize, suočavajući vladu sa protestima i inicijativom za izglasavanje nepoverenja u parlamentu.
Nezadovoljni građani već 31. dan protestuju ispred kancelarije predsednika Šri Lanke Gotabaje Radžapaksa, zahtevajući da on, njegov brat koji je i premijer, Mahinda Radžapaksa, kao i ostali moćnici iz porodice, koja je na vlasti poslednjih 20 godina, podnesu ostavke i da odgovaraju za nastalu krizu.
Pristalice premijera Mahinde Rajapakse okupile su se u njegovoj kancelariji ranije danas, pozivajući ga da ignoriše zahtev demonstranata da podnese ostavku i da ostane na funkciji.
Nakon sastanka izašli su ispred kancelarije gde demonstranti već nekoliko dana kampuju i napali ih, srušili im šatore i potom ih zapalili.
Nakon napada, stotine naoružanih vojnika raspoređeno je u Kolombu dok su demonstranti izneli optužbe da policija nije intervenisala da spreči napad, uprkos tome što je u petak upotrebila suzavac i vodene topove kako bi rasterala okupljene.
Hospitalizovane su 23 ranjene osobe i njihovo stanje nije kritično.
Danas su sindikati koji predstavljaju zdravstvo, obrazovanje i druge uslužne sektore pozvali na proteste tokom cele nedelje u pokretu pod nazivom "Nedelja protesta" na čijem će završetku organizovati veliki marš do parlamenta sa zahtevom da predsednik podnese ostavku i da se formira nova vlada.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar