Švajcarski političari ističu značaj pozitivnog ishoda referenduma o Fronteksu, ukazujući da, u slučaju odbijanja, postoji opasnost od isključenja iz Šengenskog sporazuma, što bi dovelo do ponovnog uvođenja granične kontrole između Švajcarske i EU.
Švajcarska je članica Šengenskog prostora, iako nije članica EU, a od 2011. učestvuje i u Fronteksu.
Od kraja 2019. EU finansijski i personalno proširuje Frontekst, te na referendumu Švajcarci treba da se izjasne da li prihvataju povećanje finansijskog izdvajanja i ljudstva za Fronteks, kao što zahteva Brisel.
Ukoliko se izjasne u korist proširenja Fronteksa, Švajcarska bi morala da poveća i broj svojih službenika u toj institiciji sa šest na maksimalno 40 do 2027. godine.
Finansijsko učešće bi poraslo sa 24 miliona franaka, koliko je bilo 2021, na 61 milion franaka do 2027.
Protivnici usvajanja odluke o proširenju Fronteksa kažu da Švajcarska ne treba da učestvuje u pružanju finansijske podrške organizaciji koja krši ljudska prava.
Švajcarci će na referendumu odlučivati o izmenama Zakona o filmovima i izmeni Zakona o transplantaciji organa.
Što se takozvanog "Leks Netfliksa" tiče, Švajcarci treba da odluče moraju li međunarodne striming platforme da ulažu četiri odsto prihoda koji ostvaruju u Švajcarskoj u lokalnu filmsku industriju, što važi za švajcarske televizije od 2007. godine. Uz to referendum zahteva i da 30 odsto sadržaja na striming platformama dostupnim u Švajcarskoj treba da bude proizvedeno u Evropi.
Kada je reč o izmeni zakona o transplantaciji, na referendumu građani treba da odluče treba li olakšati uzimanje organa za transplantaciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Bedepe
Rade
Bedepe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar