Među njima su holandski sveštenik, antinacista ubijen u koncentracionom logoru Dahau i francuski monah pustinjak, ubijen u Alžiru 1916. godine.
Titus Brandsma, koji je bio član karmelićanskog verskog reda i koji je bio predsednik katoličkog univerziteta u Najmegenu, počeo je da govori protiv nacističke ideologije još pre Drugog svetskog rata i nemačke invazije na Holandiju 1940. godine, preneo je Rojters.
Tokom nacističke okupacije, govorio je protiv antijevrejskih zakona i pozvao holandske katoličke novine da ne štampaju nacističku propagandu.
Uhapšen je 1942. i držan u holandskim zatvorima pre nego što je odveden u Dahau, blizu Minhena, gde je podvrgnut biološkim eksperimentima i ubijen smrtonosnom injekcijom iste godine u 61. godini.
Drugi novi svetac je Šarl de Fuko, francuski plemić, vojnik, istraživac i geograf iz 19. veka koji je postao sveštenik i živeo kao pustinjak medu siromašnim Berberima u severnoj Africi.
Objavio je prvi tuareško-francuski rečnik i preveo tuareške pesme na francuski. De Fuko je ubijen tokom pokušaja otmice koje je izvela grupa napadača u Alžiru 1916. godine.
Papa (85) je koristio invalidska kolica zbog bolova u kolenima i nogama, kojima je odvezen do oltara na početku ceremonije kojoj je na Trgu Svetog Petra prisustvovalo više od 50.000 ljudi.
Današnja ceremonija bila je jedan od najvećih skupova u Vatikanu od ublažavanja kovid ograničenja ranije ove godine. Papa Franja je pročitao proglase o kanonizaciji 10 ljudi sedeći ispred oltara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar