Šolc je svoju trodnevnu posetu Africi započeo u Senegalu, zemlji koja poseduje milijarde kubika zaliha gasa i očekuje se da postane veliki proizvođač u tom području.
Nemačka nastoji da umanji zavisnost od ruskog gasa zbog agresije na Ukrajinu. Šolc je rekao da su započeti razgovori sa senegalskim vlastima o vađenju i obradi prirodnog gasa.
"To je pitanje kojim se vredi ozbiljno pozabaviti", rekao je Šolc na konferenciji za medije sa senegalskim predsednikom Makijem Salom i dodao da je obema državama u interesu da razgovori napreduju.
Kancelar je kazao da je Nemačka zainteresovana i za senegalske projekte s obnovljivom energijom.
Sal je kazao da je Senegal spreman da radi na snabdevanju evropskog tržišta tečnim zemnim gasom, LNG-om. On predviđa da će Senegal proizvesti 2,5 miliona tona sledeće godine, a 10 miliona tona do 2030.
Što se tiče istraživanja gasa, finansiranja projekta i drugih pitanja, Sal je rekao da će uzeti sve u obzir, i da je "voljan da sarađuje s Nemačkom u ovom kontekstu".
Nemačka je pozvala Senegal, koji trenutno predsedava Afričkom unijom, i Južnoafričku republiku da gostuju na skupu G7 koji će se održati u Nemačkoj u junu. Obe afričke zemlje suzdržale su se od glasanja o rezoluciji Ujedinjenih nacija protiv ruskog napada na Ukrajinu, koji Moskva naziva specijalnom vojnom operacijom.
Kao predsedavajući Afričkom unijom, Sal je rekao da mnoge afričke zemlje nisu želele da biraju stranu u ratu, iako su osuđivale invaziju.
"Vrlo je jasno - želimo mir. Radimo na deeskalaciji, prekidu vatre, dijalogu... to je stav Afrike", rekao je Sal.
On je najavio da će posetiti Moskvu i Kijev narednih nedelja.
Sukob u Ukrajini, koja je veliki dobavljač žitarica i hrane, prouzrokovao je prekide u snabdevanju zbog čega je porasla cena hrane i energije u Africi.
"Izrazio sam veliku zabrinutosti kancelaru Šolcu zbog uticaja rata", rekao je Sal i zatražio međunarodnu pomoć kako bi se ublažile posledice koje Afrika trpi.
Komentari 3
Milka
Barka
Miloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar