To je učinjeno zbog sumnje da se radi o trgovini organima, a kao primeri navode se jedan Pančevac i jedan stanovnik Kosova i Metohije.
Rešenje je doneto nakon što su otkrivene povrede Kodeksa medicinske etike i deontologije u obradi dva transplantacijska para u KBC-u Zagreb iz 2019. godine, a predmet je prosledila Hrvatskoj lekarskoj komori i Državnom tužilaštvu, prenela je regionalna televizija UNA.
Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu je ovoj televiziji prošle sedmice potvrdilo da od 2021. sprovodi istragu o dva para transplantacija bubrega s nesrodnih živih donora.
Izvori bliski Ministarstvu za televiziju Una tvrde da je Hrvatska lekarska komora promptno reagovala na nalaz Ministarstva i ocenila da je transplantacijski tim Zavoda odgovoran za etičke propuste u oba slučaja, objavila je UNA, prenosi zagrebački Jutarnji list.
Taj je nalaz HLK navodno bolnici poslao u februaru ove godine, ali iz Komore to ne žele da potvrde, već samo šturo kažu da "na osnovu zakonskih propisa i opštih akata, Hrvatska lekarska komora postupa po svim primljenim prijavama i da sarađuje sa ostalim nadležnim institucijama, u skladu sa ovlašćenjima".
Obe transplantacije obavljene su u Zavodu za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju najveće hrvatske bolnice, čiji je načelnik akademik dr Bojan Jelaković.
Ovo je, inače, prvi put da se u Hrvatskoj sumnja u trgovinu organima u svrhu lečenja, piše UNA.
Iz dokumentacije koja je u posedu ove televizije vidljivo je da je prvi par prethodno odbijen u KB Merkur, o čemu je Ministarstvo zdravstva na vreme obavestilo transplantacijski tim u KBC-u Zagreb. Primalac organa je mladi muškarac iz Hrvatske, ali njegov socijalni status nije naveden, niti je evaluiran odnos s donatorom koji je mlađi muškarac iz Pančeva, vozač kamiona, dakle osoba niskog socijalnog statusa.
To je, dodaje se, za ovaj slučaj relevantno s obzirom na zakonsku proceduru koja je sastavljena tako da se smanji rizik od trgovine organima i zloupotrebe davalaca koji su socijalno ugroženi.
U psihološkom nalazu donora zapisano je tek da je sposoban da shvati postupak i da daje pristanak.
U drugom slučaju radi se o osobama s Kosova, pri čemu je primalac organa navodno državljanin Hrvatske. Svedoci tvrde da je hrvatska adresa primaoca ostala neupisana, kao i podaci o socioekonomskom statusu. Pacijent je u KBC Zagreb primljen preko hitne službe, ali je odmah izazvao pažnju, rekavši da je transplantacija dogovorena za sedam dana.
Njegov donor je, međutim, nekvalifikovani radnik s Kosova, pekar sa šestoro dece, koji vrlo slabo govori hrvatski jezik, pa je pri pregledima koristio pomoć prevodioca, primaoca bubrega. On je navodno bio smešten u hotelu Rebro, navodi UNA.
Psihijatar je u obradi bio potpuno fokusiran na psihomotorne sposobnosti pacijenta te je na kraju zapisao da je reč o osobi čije su intelektualne sposobnosti na granici slabijeg proseka. Nakon površnog pregleda zaključuje da nema kontraindikacija da pacijent bude donor organa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
micko
9
Srbi su sami sebi dovoljni. Ima li koja reč o
tome da svi moramo biti donori što je svojevremeno
propagiralo i usvijilo SnS Lončarevo ministarstvo
zdravlja i "skupština " smrdije?
Zašto je to Ustavni sud lako , ne baš brzo , ipak oborio ?
"vozač iz Pančeva " da je pametan bio bi "Pera šofer
iz Minhena i tako nešto mu ne bi padalo na pamet
jer bi mogao redovno da prehrani porodicu bez obzira na tigra.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar