Sobotka je to rekao u intervjuu za austrijsku novinsku agenciju APA.
Austrijski kancelar Karl Nehamer "nedvosmisleno" je rekao da za Ukrajinu neće biti ubrzanog postupka približavanja Europskoj uniji, rekao je Sobotka.
Predsednik austrijskog parlamenta zauzeo se za intenzivniji pristup procesu približavanja zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.
"Za nas je presudno ne samo da zemljama Zapadnog Balkana ponudimo perspektivu punopravnog članstva u EU, nego i da im pokažemo put kako da dođu do Evropske unije", rekao je taj političar iz vladajuće narodnjačke stranke.
Sobotka je branio i austrijski takozvani "non pejper" prema kojem bi zemljama Zapadnog Balkana bilo ponuđeno približavanje Evropskoj uniji u određenim područjima što je shvaćeno kao odbacivanje perspektive punopravnog članstva.
"Mislim da bi za zemlje Zapadnog Balkana to bilo dobro rešenje. Punopravno članstvo time nije isključeno", rekao je Sobotka o tom neslužbenom dokumentu koji su sastavili austrijski ministar spoljnih poslova Aleksander Šalenberg i ministarka za EU Karoline Etštadler.
Takav pristup bi sprečio ponavljanje grešaka kao u slučaju Rumunije i Bugarske za koje se tek po ulasku u punopravno članstvo rešavalo pitanje vladavine prava.
"Mi ne želimo da se to ponovi", rekao je Sobotka.
Istakao je Srbiju koja već pregovara s Evropskom unijom i koja je, prema njegovom mišljenju, u poglavlju privredne integracije u EU odmakla mnogo dalje nego u području vladavine prava.
"Austrijski 'non pejper' omogućava pravno osiguranje privredne integracije pre ispunjenja uslova vladavine prava". Nama je potreban međukorak koji bi nekim zemljama omogućio da ostanu na pravom putu", zaključio je Sobotka.
On je uz to kritikovao bugarsku blokadu otvaranja pregovora EU sa Severnom Makedonijom i dodao da bi primena austrijskog "non pejpera" onemogućila takve blokade.
Komentari 2
Marl Karx
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar