To se navodi u saopštenju univerziteta u tom gradu gde su sumirani nalazi.
Kako navodi AP, to je samo dodatak na već otkrivene slučajeve u drugim biskupijama koji su potresli crkvu u zemlji.
Navodi se da je studiju naručila biskupija u zapadnoj Nemačkoj i da ju je više od dve godine sprovodio tim sa univerziteta u Minsteru. Dodaje se da su katolički zvaničnici godinama zataškavali skandale ili su samo površno intervenisali.
"Biskupi i drugi zvaničnici bili su u nekim slučajevima u velikoj meri upoznati o zlostavljanju", rekao je koautor studije Tomas Grosbolting.
Precizira se i da 196 sveštenika osumnjičenih za zlostavljanje čini oko četiri odsto svih u eparhiji između 1945. i 2020. godine.
Autori studije naveli su da su oko pet odsto njih bili "serijski" nasilnici, a da je svaki od njih bio odgovoran za više od 10 dela. Dodaje se da je bilo najmanje 610 žrtava, ali se strahuje da je stvarna brojka verovatno osam do 10 puta veća.
Međutim, većina sveštenika osumnjičenih za zlostavljanje samo je premeštena na drugi položaj, bez umanjivanja pastoralnih dužnosti, pokazalo je istraživanje.
AP podseća da je izveštaj, koji je u januaru naručila Minhenska nadbiskupija, za nerešavanje slučajeva zlostavljanja apostrofirao niz bivših i sadašnjih crkvenih zvaničnika. Navodi se da je među njima i penzionisani papa Benedikt, koji je kao kardinal Jozef Racinger bio nadbiskup u Minhenu i Frajzingu od 1977. do 1982. godine.
Prema izveštaju koji je 2018. naručila crkva, najmanje 3.677 ljudi bili su žrtve sveštenstva u Nemačkoj između 1946. i 2014. godine, a više od njih bilo je mlađe od 13 godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Mitke83
Zz
gasna komora
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar