EU podeljena oko članstva Ukrajine

Evropska komisija (EK) je saopštila da će komesari u petak usvojiti preporuku o tome da li Ukrajini, Moldaviji i Gruziji odobriti status kandidata za članstvo u EU.
EU podeljena oko članstva Ukrajine
Foto: Pixabay

Pošto su komesari u ponedeljak obavili samo "raspravu o smernicama" o toj preporuci, portparol Evropske komisije Erik Mamer izjavio je da će konačnu reč dati šefovi država ili vlada Evropske unije iduće nedelje.

Francuski list Mond javlja da je 27 članica EU podeljeno oko toga da se Ukrajini odobri status kandidata za članstvo, "iako ne žele da se stvori utisak kako Brisel okleva oko podrške toj zemlji da izdrži ratni pritisak".
Do sada se najčešće spominjala mogućnost da EU Ukrajini odobri status potencijalnog kandidata za članstvo, što su vlasti u Kijevu ocenile kao nedovoljno i zatražile punopravnu kandidaturu, iako mnoge članice EU smatraju da bi to bilo na uštrb zemalja Zapadnog Balkana koje su godinama u procesu približavanja ili već pregovaraju o ulasku u Uniju.
 
Mond i još neki mediji u EU navode da Evropska komisija nastoji da otkloni protivljenje Holandije, Francuske, Nemačke, Austrije i Portugala, pored ostalih, davanju kandidature Ukrajini, Moldaviji i Gruziji, dok se za to zalažu Poljska, baltičke zemlje, Grčka, Švedska, Evropski parlament i predsednica EK Ursula fon der Lajen.
 
Jedna od zamisli je, kako proizilazi iz predloga francuskog predsednika Emanuela Makrona o stvaranju "Evropske političke zajednice" za zemlje susedne Uniji, da se Ukrajini odobri "prelazni status", uz perspektivu približavanja Uniji, ali ne i odmah status kandidata za članstvo.
 
Mond navodi da je tokom jučerašnje "orijentacione rasprave" članova Komisije komesar za proširenje Oliver Varheji predočio da su Ukrajina, Moldavija i Gruzija dosta udaljene od evropskih standarda kada su u pitanju ekonomija, socijalne prilike, zaštita prirodne sredine i vladavina prava, uz opasku da tu "najslabije stoji Ukrajina" i da će će to "biti jako teško da se prevaziđe".
 
Pariski dnevnik napominje da su se čula i upozorenja da je Ukrajina "jedina zemlja u kojoj ljudi ginu pod evropskom zastavom" i da to takođe mora da bude uzeto u obzir.
 
Evropska komisija bi u petak mogla da predoči i sumnju da kandidatura treba odmah da bude odobrena Kijevu, jer je jasno da je nastavak tog postupka uslovljen reformama i dobijanjem jemstva (Kijeva) da postoji volja da se stanje promeni, piše Mond.
 
Mediji u EU u osvrtima nastoje da nađu odgovor na pitanje da li Zapadni Balkan treba da bude gurnut u stranu davanjem kandidature za članstvo Ukrajini, Moldaviji i Gruziji, a nemački Tagescajtung podvlači da bi "bilo opasno i nepošteno" da se Ukrajini odmah otvore vrata Unije.
 
Tagescajtung navodi da "na kraju krajeva, nije samo Ukrajina pogođena ratom, već je to doživeo i Zapadni Balkan" i ukazuje da su posle ratova na Balkanu 1990-ih Nemačka i EU obećale "evropsku perspektivu" zemljama tog regiona.
 
"I nemački kancelar Olaf Šolc je to priznao, ali Fon der Lejen sada gura EU na nepovratnu klizavu nizbrdicu", zaključuje nemački dnevnik.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ns

    15.06.2022 17:20
    Inace na jednom stranom sajtu se mogu cuti osude i kritike Nemaca na politiku Von den Lajen kao jedne od najkorumiranijih EU i nemackih politicara. Njen otac je poznat po koruptivnim aferama u Nemackoj. Setimo se afere sa fajzerom i obaveznim vakcinama. Sto se tice zapadnog Balkana tu prednjaci Hrvatska koja ne moze da se poredi sa Srbijom kad je u pitanju zaš. živ.sredine a i EU ima interes od izlaska na more. Mi nemamo more,nismo po standardima EU,prema tome nemaju interes da nas prime. Jedini koji ima interes od zemalja na Balkanu je NATO koji zeli da trenutno prikljuci BIH i Srbiju u NATO zbog potencijalne pretnje od sirenja ruskog uticaja. Cini mi se da im je prioritet BIH zbog blizine Jadrana. Kad su u pitanju mocne sile ne pitaju vas sta vi zelite, vec sta oni zele.
  • Пеле

    15.06.2022 08:34
    Ако приме ову полудржаву онда морају и нас са Косовом и Метохијом. И да повуку признање тзв Косова.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.