Mediji i analitičari u EU: Da li je NATO savez za mir ili rat?

Vođe NATO-a se spremaju da na zasedanju u Madridu utvrde da je Rusija Atlantskom savezu "najveća direktna pretnja za bezbednost", a Kina "izazov za bezbednost, interese i vrednosti", pišu komentatori.
Mediji i analitičari u EU: Da li je NATO savez za mir ili rat?
Foto: Pixabay
Oni takođe postavljaju pitanje da li je NATO "savez za mir ili rat" i neće li jednog dana Evropa i Amerika ratovati s Rusijom i Kinom.
U osvrtima se naglašava opšta saglasnost da se Ukrajini pomogne da se odupre ruskoj invaziji, i ukazuje se na plan da se snage NATO-a za brzo reagovanje povećaju na 300.000 vojnika na područjima prema Rusiji.
Španski list Vangvardija sažima raspravu stručnjaka koji postavljaju pitanje "da li će NATO biti savez za mir ili rat", uz upozorenje da "NATO može ubrzati sukob Zapada s okosnicom Rusija-Kina".
 
Francuski list Mond ukazuje na to da se mora raspraviti "šta je to tačno ruska pretnja i kineski izazov" u novoj svetskoj viziji uloge NATO-a, kakvi će biti odnosi Evropske unije i alijanse, koja sredstva će biti potrebna za budžet. Pariski dnevnik Figaro zaključuje da se "Amerika ponovo vraća ulozi zaštitnika Evrope".
 
Bivši generalni sekretar NATO-a i čelnik spoljne i bezbednosne politike EU Havijer Solana ocenio je da "uopšte ne veruje da će svet biti bolji" ako bude pocepan na sukobljene blokove i dodao da će se "upravo to dogoditi ako NATO postane manje-više globalna snaga".
 
Za razliku od mišljenja uglednih evropskih političara da NATO mora postati "svetski savez liberalnih demokratija" i proširiti se na Aziju, Solana smatra da bi prisustvo NATO-a na indo-pacifičkom području moglo izazvati "zastrašujući poremećaj i sukob Kine sa Zapadom, dve ključne svetske ekonomske sfere koje su uzajamno zavisne".
 
Direktor francuskog instituta za geopolitiku IFRI Paskal Bonifas primećuje da "Kina nije strategijska vojna pretnja", ali da će Zapad "pretvoriti Kinu u vojnu opasnost ako je utvrdi kao vojnu pretnju".
 
Bonifas upozorava da bi to "moglo izazvati pravi sudar civilizacija", i zaključuje da "neki savez demokratija protiv tiranija neće funkcionisati jer je previše jednostavan za današnji previše složen svet".
 
Bivši američki državni sekretar, 99-godišnji Henri Kisindžer, između ostalog i tvorac detanta između SAD i Kine Mao Ce Tunga, izjavio je za italijanski dnevnik Korijere dela Sera da "cilj treba da bude da se slomi ruska invazija na Ukrajinu, ali ne Rusija kao država i istorijska celina".
 
"Ja nikad nisam savetovao da se Ukrajina odrekne dela teritorije, već da je nužno da se o tom pitanju pregovara na kraju sukoba i u funkciji politickih ciljeva. Jer, ne može se nastaviti rat, a da se nema politički cilj", rekao je Kisindžer.
  • Обсервер

    29.06.2022 12:53
    Други поглед
    Ни рат, ни мир. Невидљива мафијашка рука је узурпирала моћ, преко ове организације, само цеди лову од тих несрећних, а богатих држава. Кад Африка постане богата и тамо ће се инсталирати ! Нигде се не чује у свету, о некој мафијашкој афери. Мислите да су се примирили ?
  • beli

    29.06.2022 07:20
    brokoli su hrana
    NATO je prvenstveno savez demokratskog sveta za odbranu od rusije a kako se ispostavlja sada i kine.Nazalost to je neophodnost danasnjeg sveta.Analiticari svasta pisu novine prenose.Citali ste i ucili kako je Hitler opravdavao porobljavanje evrope i sveta a analiticari se pravili ludi i to mu opravdali cinjenicom da je mirovni ugovor nepravedan.Kapitulacija nikad nije pravedna.Ne treba biti genije da bi se to razumelo.Sada na isti nacin pokusavaju da relativizuju rat rusije protiv Ukrajine.Putinu se ne svidja sto su Ukrajinci izabrali glumca za predsednika a on im je lepo poslao svog coveka od poverenja.Kine sto se tice poznata je njena sklonost ka demokratiji.Imate primer u Zrenjaninu da ne idete daleko.U stranoj semlji izigravaju siledziju.Zamislite kako je tamo?
  • Zemlja čudesa

    28.06.2022 23:39
    Glupo pitanje
    Ne vidim u čemu je dilema - vojni savezi se formiraju da bi ratovali i osvajali. Koliko će biti uspešni u tome zavisi od toga na koga su se namerili. Tako je bilo oduvek, dok nije bilo atomske i hidrogenske bombe koja ima ulogu "izjednačivača". Nije više neophodno biti vojna supersila, dovoljno je posedovati pouzdan sistem koji će isporučiti nuklearku na glavu neprijatelju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.