Desetogodišnja devojčica silovana i ostala trudna, mora da putuje iz Ohaja u Indijanu da abortira

Slučaj desetogodišnje žrtve silovanja u Ohaju, koja je bila u šestoj nedelji trudnoće, a koja nije mogla da abortira u svojoj državi, ukazao je na negativne posledice zabrane abortusa.
Priča o devojčici izašla je na videlo tri dana nakon što je Vrhovni sud SAD poništio nacionalno pravo na prekid trudnoće, a šestonedeljna zabrana abortusa u Ohaju stupila na snagu.
Dr Kejtlin Bernard, akušer-ginekolog iz Indijanapolisa, rekla je da je dobila poziv od kolege lekara iz Ohaja koji leči decu žrtve zlostavljanja, a koji je zatražio pomoć od nje. Za razliku od Ohaja, zakonodavci Indijane nisu zabranili ili ograničili abortus, ali će to verovatno učiniti kada se specijalna sednica državne skupštine sazove kasnije ovog meseca, piše Gardijan.
Lekari koji vrše abortuse, poput Bernard, kažu da je nakon odluke Vrhovnog suda došlo do naglog porasta broja pacijenata koji dolaze u njihove klinike iz susednih država, gde su takve procedure sada ograničene ili zabranjene.
 
"Teško je zamisliti da za samo nekoliko kratkih nedelja nećemo biti u mogućnosti da pružimo tu negu", rekla je Bernard za Columbus Dispatch.
 
Međutim, slučaj desetogodišnje devojčice stavio je političke ličnosti koje se zalažu protiv abortusa u poziciju da balansiraju prava žena i devojčica – uključujući žrtve zlostavljanja – dok brane ograničenja za abortus.
 
Republikanska guvernerka Kristi Noem iz Južne Dakote rekla je za CNN State of the Union da smatra da je "neverovatno da niko ne govori o perverznjaku, užasnom i poremećenom pojedincu koji je silovao desetogodišnjakinju".
 
Abortusi su sada krivična dela u Južnoj Dakoti "osim ako ne postoji odgovarajuća i razumna medicinska odluka da je izvođenje abortusa neophodno da bi se sačuvao život trudne žene". Slučajevi incesta i silovanja nisu izuzetak prema sadašnjem zakonu Južne Dakote, piše Gardijan.
 
Ta američka država je u petak zabranila i medicinski abortus putem telemedicine i povećala kaznu za nelicencirano vršenje abortusa.
 
Dejna Baš, voditeljka CNN-a, pritiskala je Noem da kaže da li je ispravno da desetogodišnja žrtva silovanja koja je ostala trudna mora da pređe državne granice radi legalnog abortusa.
 
Pokušavajući da izbegne odgovor na to pitanje, Noem je rekla da je silovanje dece "pitanje koje je razmatrao i Vrhovni sud", dodajući da bi javnost takođe trebalo da se "obrati onim bolesnim pojedincima koji to čine našoj deci".
 
Upitana da li bi tražila da se zakon promeni ako se sličan slučaj dogodi u njenoj državi, Noem je odgovorila: "Ne verujem da bi tragičnu situaciju trebalo produžiti još jednom tragedijom. Moramo još da uradimo da bismo bili sigurni da zaista živimo život koji kaže da je svaki život dragocen, posebno nevini životi koji su razbijeni, poput desetogodišnje devojčice".
 
Na pitanje da li bi devojčica trebalo da ima bebu, Noem je odgovorila da je "svaki pojedinačni život - dragocen. Ova tragedija je užasna. Ali, u Južnoj Dakoti danas je zakon da su abortusi nezakoniti, osim da bi se spasao život majke".
 
Ali na pitanje da li bi se dozvoljavanje abortusa kod silovanja desetogodišnjakinje smatralo zaštitom života majke, Noem nije isključila mogućnost prekida trudnoće. Rekla je da o tome treba da se odlučuje u pojedinačnom slučaju.
 
"Da, ta situacija, doktor, porodica, pojedinci koji su tome najbliži doneće odluke za tu porodicu", rekla je ona, vraćajući se na pitanje koje je za mnoge republikance centralni fokus debate o abortusu.
 
Ranije, američki Vrhovni sud je doneo odluku da ne postoji ustavno pravo na abortus u Sjedinjenim Državama, preinačivši presedan koji je postavljen pre gotovo 50 godina u čuvenoj parnici Ro protiv Vejda. Ovo je redak slučaj preinačenja davno uvedenog zakona, što će uzdrmati temelje modernih reproduktivnih prava u Americi, ukazuje Gardijan.
 
Sudska presuda je doneta u parnici Dobs protiv Ženske zdravstvene organizacije Džekson, u okviru koje se poslednja klinika za abortus u Misisipiju usprotivila naporima vlasti da zabrani abortus posle 15 nedelja trudnoće i preinači odluku iz parnice Ro protiv Vejda.
  • Kapa

    26.08.2022 08:08
    Strašno
    Prestrašno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.

VIDEO: Tadž Mahal se ne vidi od smoga

Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.

Japan odlučio: Nema ukidanja smrtne kazne

Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

Muškarac se razneo ispred Vrhovnog suda Brazila

Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.

Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući

Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.