VIDEO: Svečano otvoren auto-put u Crnoj Gori, zvaće se "Princeza Ksenija"

Deonica auto-puta Smokovac-Mataševo kroz Crnu Goru sinoć je svečano otvorena.
Ukupna dužina prioritetne deonice je 41,5 kilometara, sa 20 mostova na magistralnoj trasi, dva nadvožnjaka, osam podvožnjaka, 7,2 kilometra betonskih zidova, 16 dvocevnih tunela.
Crnogorski zvaničnici su tom prilikom najavili da će se auto-put zvati "Princeza Ksenija".
Prvih nedelju dana putarina na ovoj deonici biće besplatna.
 
Četrdeset jedan kilometar autoputa, koštao je skoro milijardu evra, gradio se sedam godina, u mandatima četiri Vlade, sa pet odlaganja završetka radova.
 
Iako najkomlikovanija za gradnju zbog konfiguracije terena, prva deonica je tek četvrtina planiranog auto-puta kroz Crnu Goru, koji bi spojio Bar na jugu i Boljare na krajnjem severu prema Srbiji, u dužini oko 170 kilometara.
 
 
Ovu trasu čija je izgradnja počela 2015. u vreme vladavine Demokratske partije socijalista (DPS) predsednika Mila Đukanovića je izgradila kineska državna kompanija "China Road & Bridge Corporation" (CRBC).
 
Sporna kašnjenja
 
U Mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) smatraju da treba postaviti pitanje odgovornosti zbog činjenice da se 41 kilometar auto-puta gradio sedam godina, što je, kako kažu, nezabeleženo u svetu.
 
Za kašnjenja u poslednje dve godine Vlada odgovornom smatra kinesku kompaniju.
 
"Naravno da smo imali razumevanja za probleme koje je u građevinskom sektoru izazvala pandemija i zato smo dogovorili rok za završetak radova do 17. novembra 2020. godine. Sve nakon tog roka je njihova (CRBC) odgovornost", rekao je ranije za Radio slobodna Evropa generalni direktor za puteve u Ministarstvu kapitalnih investicija Miroslav Mašić.
 
 
On je potvrdio i da je država već pokrenula postupak za naplatu penala, odnosno troškova zbog kašnjenja sa završetkom radova. U Vladi za kašnjenje ne vide odgovornost države.
 
Ekološki sporovi sa kineskim investitorom
 
Deo radova auto-puta se odvijao u reonu toka reke Tare čiji je kanjon od 1977. pod zaštitom UNESCO.
 
Nevladina organizacija MANS (Mreža za afirmaciju nevladinog sektora) je 2018. objavila snimke drona koji su ukazali da je korito reke promenjeno u reonu Mateševa kod Kolašina, gde se gradi auto-put.
 
MANS je podneo dve krivične prijave 2018. i 2019. godine protiv CRBC zbog zagađenja životne sredine velikih razmera, ali su obe odbačene od strane prethodnog tužilaštva.
 
Ipak, smatraju da bi novo tužilaštvo, koje je u međuvremenu izabrano, moglo ponovo da razmotri prijave.
 
Osnovno državno tužilaštvo u Kolašinu podnelo je 2. marta 2021. optužnicu protiv kineske firme CRBC zbog građenja bez dokumentacije i oštećenja životne sredine.
 
Osnovni sud u Podgorici presudio je da kineski CRBC treba da plati oko 200.000 evra zbog uništavanja riba i drugog živog sveta u reci Tari tokom izgradnje auto-puta Bar-Boljare, po tužbi Sportsko ribolovnog društva "Tara i Morača".
 
Kineska kompanija je novembra 2021. kako je saopšteno privela kraju radove na sanaciji toka Tare i vraćanju u pređašnje stanje, koje je obuhvatilo izgradnju potpornih zidova. Kako je ranije saopšteno, CRBC će u dvogodišnjem periodu nastaviti da vodi računa o zaštiti životne sredine i očuvanju Tare.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vlada

    15.07.2022 11:44
    Isto kao i ovde, batali naučnike i slične, daj da nazivamo puteve po beskorisnoj aristokratiji od pre vek i po.
  • Vlada

    15.07.2022 11:41
    Isto kao i ovde, batali naučnike i slične, daj da nazivamo puteve po beskorisnoj aristokratiji od pre vek i po.
  • Bane

    14.07.2022 13:19
    Drago mi je zbog CG. Idem za mesec dana tamo na more i namerno cu proci i vratiti se tim autoputem, da platim putarinu i doprinesem simbolicno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.