Severna Makedonija i Albanija u utorak počinju pregovore o ulasku u EU

U Briselu će u utorak biti održane međuvladine konferencije o pristupanju EU sa Severnom Makedonijom i Albanijom koje će označiti formalno pokretanje dugo očekivanog procesa pregovora.
Severna Makedonija i Albanija u utorak počinju pregovore o ulasku u EU
Foto: Pixabay

Obe zemlje su, kao i ostale sa Zapadnog Balkana, perspektivu članstva u EU dobile još na samitu u Solunu 2003.

Severna Makedonija je kandidat za članstvo u EU već 17 godina.
 
Ta zemlja je prva u regionu sklopila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, 2004. godine. Iste godine je podnela zahtev za članstvo i godinu dana kasnije, 2005, dobila je status kandidata.
Međutim, otvaranje pregovora sa Skopljem prvo je blokirala Grčka, a blokada je uklonjena nakon što je Skoplje pristalo na promenu imena države u Severna Makedonija i to joj je omogućilo ulazak u NATO.
 
Nakon toga počela je blokada pristupnog puta Severne Makedonije od strane Bugarske sa zahtevima koji dovode u pitanje makedonski nacionalni identitet i jezik.
 
Severna Makedonija je 16. jula prihvatila predlog Francuske za rešenje spora i to joj je otvorilo put za napredovanje u procesu pristupanja EU.
 
Predlog je izglasan u parlamentu bez učešća opozicije koja je najavila da neće podržati promenu ustava kako bi uključio postojanje bugarske nacionalne manjine u Severnoj Makedoniji. Za promenu ustava potrebna je dvotrećinska većina, koju vladajuća koalicija nema bez opozicije.
 
Bugarska je sa svoje strane najavila da neće dozvoliti otvaranje prvih poglavlja u pregovorima dok Severna Makedonija ne promeni ustav.
 
Kada je reč o Albaniji, ta zemlja je 2009. podnela zvanični zahtev za članstvo u EU.
 
Nakon toga je u Mišljenju Evropske komisije navedeno da Albanija treba da postigne neophodni stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo, posebno da ispuni 12 pritoriteta.
 
Komisija je 2012. preporučila da se Albaniji da status kandidata koji je zemlja dobila 2014.
 
Evropska komisija je 2018. preporučila otvaranje pregovaračkog procesa sa Albanijom ali ni ta zemlja nije počela formalnu proceduru jer je njen napredak u pristupnom procesu bio vezan za proces Severne Makedonije.
  • Da

    19.07.2022 06:19
    Koja blamaža. Ostadosmo ruska provincija. Ali glasali smo, jel?
  • Лиманац

    18.07.2022 16:55
    Лиманац
    А ми...остадосмо на самом дну у свему! Е Вучићу,лажову! Више неботујем за три црвене! Доле Вучић,живела ЕУ и Србија у њој!!! Опростите ми грађани на разне,поручене коментаре из централе СНС-НС!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.